| adrian0123 a întrebat:

Am o problema daca i pot spune asa. Vreauu sa ma ingrass! NU neaparat sa ma ingras. sa mai cresc in masa musculara! Sunt prea slabanog. Am 17 ani, 1.72 si 55 de kg. Ma simt super naspa.Sunt sigur ca daca as pune cateva kg in plus pe mine as arata mult mai bine. Totusi nu as vrea sa merg la sala, pentru ca nu imi permite nici timpul si nici situatia financiara! Niste exercitii pe care le-as putea face acasa. Ce as putea manca? oriceee...!

1 răspuns:
| iuly26iuly a răspuns:

Daca mananci mult si nu te ingrasi inseamna ca esti hiper-oxidant. Si eu am aceeasi problema. Am 16 ani, inalt tot ca tine si cantaresc 58-59 Kg. Eram slab cam ca tine si incepusem sa ma duc la sala si din cauza efortului depus acolo corpul are nevoie de multa mancare si am inceput sa ma ingras. Cresterea in masa musculara are nevoie de o alimentatie ''balansata'' in proteine si carbohidrati si desigur de efort fizic. Tinand cont de varsta si metabolismul tau masa musculara poate sa creasca de 4 Kg pe an. Eu m-am ingrasat cu 5 Kg dupa doar 2 luni de sala. Nu uita ca dezvoltarea mesei musculare are nevoie de 3 lucruri nici una mai importanta decat alta: Efort fizic, Alimentatie adecvata si Odihna.