| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor! Am nevoie de un mic sfat despre ce ar trebui sa fac sau sa mananc. Vreau neaparat sa pun kilograme in plus stiu ca suna putin ciudat dar sunt destul de slabuta, este foarte greu sa ma ingras, ideea este ca nici nu pot sa mananc prea mult ca nu mi permite stomacul asa am fost de mica, ma satur extrem de repede. Am incercat de curand sa iau cateva proteine si sa incerc sa merg la sala sa fac masa musculara dar inca nu se vad rezultate. Mananc si mancare cam de 3 ori pe zi mancare destul de consistenta, am mai mancat si fast food inainte si tot nu se pune nimic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Cel mai ok sa e nu abuzezi de corpul tau, ci sa il lasi sa-si faca treaba si sa te bucuri de silueta ta cat poti, deoarece cu inaintarea in varsta se vor pune inevitabil kilograme din cauza incetinirii metabolismului.E mai benefic pe termen lung sa te ingrasi mancand sanatos, deci ar fi preferabil sa eviti mancarea fast food sau dulciurile care iti adauga imediat kilograme.

Mai mult de atat, sa stii ca ma aflu in aceeasi situatie, dar cu timpul ajungi sa iti dai seama ca e o binecuvantare si un lux sa arati cu 10 ani mai tanara la corp. Tenul il poti ingriji, te mai duci la salon etc, insa cu aspectul fizic e mai greu un pic.Asa ca repet, cauta sa te simti bine asa cum esti, nu te compara cu nimeni, caci nu ai mai fi speciala daca ai arata ca inca 10000 de fete.

| sammie a răspuns:

Ia niște vitamine.

| Solann a răspuns:

Si de ce ai vrea sa fii cat ghivolita?
Daca esti sanatoasa, stai cuminte asa cum esti. Organismul tau stie mai bine cat trebuie sa fii.
Daca ai un iubit care iti zice ca nu are de ce sa te prinda, schimba-l! Cauta altul care apreciaza altceva la tine nu marimea suncilor din dos.

| username07 a răspuns (pentru Solann):

Nu am spus ca vreau sa devin obeza, in schimb daca as pune cateva kg in plus nu ar strica deloc m as simti eu mai bine in pielea mea. Mersi de raspunshappy

| kameliae a răspuns:

Proteina te face sa fii satula mai repede. Poti pune o cantitate mai mica de proteina, iar pe langa mai multi carbohidrati.
Crestere in greutate=surplus de calorii.
Trebuie sa mananci alimente nutritive care sunt bogate in caloriirolling on the floor se spune, si eu incerc sa ma ingras dar sunt la fel ca tine(: nu imi cere organismul mancare, nu mananc.
Sanatate!

| username07 a răspuns (pentru kameliae):

Mersi mult

| kameliae a răspuns (pentru username07):

Totusi,te ai gandit sa mergi la un nutritionist dietetician? Sau sa iti faci analizele, poate iese ceva.
Nu poti sa abuzezi nici de alimente ca sa te ingrasi.
Cand faci o salata, poti pune o lingura de ulei(100 de calorii),un sandwich cu pește in interior(recomand,facut la aparatul de sandwich.e deliciosss), foloseste oua la mese(ft nutritive), orezul e oke(: cu o carnita pe langa si legume. Exista multe mancaruri. Untul de arahide e si el o varianta(pe o felie de paine si cu mere...), untul de cocos. Nu evita sa mananci nuci, alune, seminte etc(sunt sanatoase si bogate in calorii).
Totusi, sa stii ca parca e bine sa fii si slabarolling on the floor
Recomand sa urmaresti pe insta mai multe persoane: denisa_nutriblog.ro( ofera multe sfaturi(raspunde mereu la intrebarile pe care i le pun/em), are pachete special concepute-si pentru ingrasare are unul), nutritiotherapia. Eu urmăresc o multime de persoane fiind pasionata de nutritie, dar acestea 2 sunt ft bune sfatuitoare!

| username07 a răspuns (pentru kameliae):

Asa voi face, multumesc de sfathappy

| kameliae a răspuns (pentru username07):

Cu drag!