Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

as vrea sa stiu cum sa cresc eficient in masa musculara, in primul rand sunt ectomorf, asa ca sunt sigur ca nu va fi prea usor, am 1.71 si abia 55kg, deci... Am 14ani. Si as vrea s-o fac acasa, daca se poate.

Am citit undeva ca trebuie sa mananc foarte mult pentru a creste masa musculara si ca trebuie sa dezvolt tot corpul de 3ori pe saptamana.

Dorinta mea ar fi ca peste 1an jumatate sa arat mult mai bine decat acum, se poate?

14 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Nu ai auzit bine cu tot corpul de 3 ori pe saptamana. O grupa musculara 1 data pe sapt la grupele mari (piept, spate, picioare) si 2 ori la grupele mici (biceps, triceps). 5 mese pe zi e de ajuns (masa = fel principal si garnitura, nu un mar). Eu aceam 54 kg la 1.73 in ianuarie acum am 72 kg. Bine, si grasime, dar se da jos happy

| CrazyTeenager a răspuns:

Se poate antrenamentul tau ar trebui facut intr-o sala, deoarece beneficiezi de mai mult echipament acolo, destinat special pentru acumularea de masa musculara, exercitiile de acasa te vor ajuta, in special la inceput probabil cam 5kg de masa musculara, dar asta in mult timp. Trebuie sa te ocupi serios de odihna, alimentatie, antrenament daca vrei rezultate pe masura de 3-5 ori pe saptamana in functie de cat ti-ai structurat program, sfatul unui antrenor ar fi mai avizat, deoarece el iti poate structura un program personalizat.

| WR104 a răspuns:

Daca mananci mult o sa pui pe tine dar grasime nu muschi.
http://antrenorulmeupersonal.ro/......e-sa-stii/
Succes!

| adokdgaok a răspuns (pentru WR104):

Exact pe site-ul ala am citit ca trebuie sa mananci mult pentru ca arzi multe calorii si nu se depune. -.-

| MioaraParalescu a răspuns:

DA SE POATE!
Stiu asta pentru ca eu am reusit!
Si eu sunt tot ectomorf si arat incoparabil fata de cum aratam anul trecut.
Deci sa stii ca daca te tii de treaba, ai o nutritie buna vei reusi happy
Eu sunt dovada vie laughing

Răspuns utilizator avertizat
| alexandruth a răspuns:

Nutritie echilibrata, bazata pe multe proteine. PS: sa nu iei prostii gen proteine de cumparat.winking

| WR104 a răspuns (pentru alexandruth):

De ce sa nu cumpere proteine, ai facut-o tu si nu ti-a fot bine?

| alexandruth a răspuns (pentru WR104):

Da, muschii mi-au scazut dupa ce am incetat sa le mai iau.winking

| WR104 a răspuns (pentru alexandruth):

Inseamna ca te-ai lasat si de sala pentru ca nu cunosc pe cineva care sa fi scazut in dimensiuni dupa ce nu a mai folosit proteine cumparate de fapt nu exista asa ceva pentru ca proteinele pe care le cumperi le gasesti si aproape toate alimentele, daca era vorba de creatina iti dadeam dreptate acolo se poate vorbi de asa ceva.

| alexandruth a răspuns (pentru WR104):

La creatina ma refeream, nu la proteinele care le iei din alimente. happy

Răspuns utilizator avertizat
| aiCEVAcuMINE a răspuns:

Sigur ca se poate sport si cu niste vitamine si vei arata cu mult mai bine, bafta

| Annya206 a răspuns:

Da, trebuie sa mananci destul de mult, insa mare grija ce mananci. Exercitii sustinute la sala, proteine. Gasesti pe net o multime de site-uri cu sfaturi utile. Insa corpul tau este inca in crestere.