| Viitorulapropiat a întrebat:

..ce pot face ca sa ma ingras,chiar daca alerg in fiecare seara timp de o ora? Eu sunt deja slab si mi-e sa nu slabesc si mai mult.( alerg pentru a ma pregati pentru un examen, deci nu ma pot lasa).
Dau funda pentru cel mai bun raspuns.

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Carne, nu de pui, oua, sunca, unt, ciocolata, nuci, banane. Sunt cateva din cele mai energizante alimente. Ca sa te ingrasi, trebuie sa iei energie din alimentatie. Maninca consistent, si te vei ingrasa.

| Adry05 a răspuns:

Fa-i si sala cu greutati, mananca mai multe proteine gen carne, ciuperci, soia etc.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Alergatul este miscare fizica, in mod normal ar trebui sa ai mai multa pofta de mancare, sa mananci mai mult fiindca consumi in plus. Mananca mai multi carbohidrati- paine, paste, orez, cartofi, acestea iti furnizeaza energie pe care daca nu o cunsumi (de exemplu seara) se depune. Si inainte si dupa antrenament proteine (carne, oua, nuci si seminte, soia), dupa antrenament te ajuta pentru refacerea muschilor ceva dulce, ciocolata amara de exemplu, sau ceva de buna calitate, nu margarina.

| Alexandruuu88 a răspuns:

Mananca mai mult...dar daca asa e constructia ta cam greu sa pui pe tine.Incearca cu vitamine(Vitamax, cavit etc)Eu dupa vitamax m-am ingrasat destul de mult.Mananca dulcuri, ingrasa

| Hades98 a răspuns:

Termenul e de " a pune masa musculara " nu a te " ingrasa".
In primul rand specifica si numele si o greutate/inaltime aproximativa
In al 2-lea rand, n-ai ce sa mai slabesti daca esti deja slab, pur si simplu nu o sa faci masa.
Ectomorfii, cei de tipul tau somatic cresc greu in masa si depun greu grasime.
Axeaza-te sa iesi cat mai bine pentru examenul acela dupa care, daca vrei sa pui masa, pentru picioare poti incerca sprinturi, fuga pe teren inclinat si alte exercitii fizice pentru restul corpului, asta in cazul in care nu vrei sa mergi la sala.
Alimentatia face 50. antrenamentul 30, somnul 20, cu aproximatie, deci ai grija ce mananci, evita dulciurile, inlocuieste-le cu carbohidrati lenti eventual fructe.
Apuca-te de citit de pe net, sunt diverse site-uri de culturism care dau sfaturi, dar trebuie sa stii ca mancarea buna costa. ( asta in cazul in care chiar vrei sa realizezi ceva )

| MarianaMirela678M a răspuns:

Dragul meu, esti frumos asa cum esti.
Bine.
Asta e parerea mea.
Presupun ca altii au alta parere.
Alergatul nu te ajuta.
As zice ca aproape deloc.

| cristi202 a răspuns (pentru MarianaMirela678M):

Alergatul ajuta. Chiar foarte mult. Pentru sanatate e extraordinar. Mai da si conditie fizica. Si psihic, te face mai fericit, pentru ca elibereaza in corp serotonina, o substanta ce te face sa te simti mai bine si mai fericit. happy

| georgianaionita250 a răspuns:

Parerea mea e de a manca putin m-ai mult si s-a iei vitamine, fa sport, mananca sanatos si bea 2litri de apa pe zi