| ovidiugiurgiu18 a întrebat:

Salut TPU cu stima si respect!
Am o mica problema, poate stiti careva dintre voi sa imi raspundeti
Sunt baiat am varsta de 16 ani 1, 83 inaltime si 90 kg am facut sala inainte timp de 1 an acum recent m-am lasat si m-am ingrasat cam tare,acum de o saptamana m-am apucat de arte martiale mai exact karate si voi mai practica pana in vara, dupa aia ma mut din oras si ma voi apuca de mma si kickboxing, amandoua la aceelasi pret la aceelasi club de 5 ori pe saptamana, super oferta nu? doar 120 de lei
dar nu asta e problema, adevarata problema este ca dupa 2 antrenamente de karate care au fost foarte solicitante pentru greutatea mea dar le-am dus la capat am o durere la tibia piciorului drept si stang si nu am dat la sac doar de cateva ori sub subravegherea senseiul si nu am dat tare doar exersam clasica 1-2 + lovitura de picior dar dupa primul antrenament de karate in care nu am lovit la sac doar am alergat si facut anumite tehnici,simt durere la tibie,dar nu este o durere foarte mare,mai degraba una inconfortabila simt putin doar cand alerg sau cand merg,antrenamentele le duc nu i problema, oare care ar fi cauza? unii zic ca de la incaltaminte dar antrenamentele le fac descult, alta varianta ar fi din cauza greutatiile mele de 90 kg care nu e chiar asa mult tinand cont de inaltimea mea si avand o structura osoasa mai mica si sensibila avand si aceste durere,oare care e cauza? nu este o accidentare si nu necesita medicul,deoarece nu e vanat,nu e umflat mai mult un disconfort,oare sa fie din cauza ca nu am mai facut atata efort cu picioarele in viata mea fiind sensibile + greutatea mea sa apara aceasta durere? daca stie careva care e problema sa imi spuna,daca se poate unul care practica deja un sport de contact si poate daca a patit si el aceasta problema,in cat timp a trecut sau in cat timp trece si daca necesita o pauza sau nu, dar v-am spus antrenamentele le pot duce lejer fara probleme, dar ma deranjeaza putin
Ma scuzati de scrisul mult
O zi buna sa aveti!

3 răspunsuri:
| SharpEagle a răspuns:

Da, nu e chiar mult. Greuatea "ideala" ar trebui sa fie 83 kg, dar se accepta si +/- 10%.
Nu stiu daca durerea din tibie are legatura cu ligamentele, insa m-as asigura mai intai daca e chiar la tibie sau la muschii longitudinali (tibiali). Ar putea fi si tibia, daca ai facut salturi multe, cu centrul de greuate balansat spre fata.
Cel mai probabil ca o sa-ti treaca de la sine. Insa, in orice activitate fizica, trebuie sa incepi treptat, nu sa te arunci la prea multe inca din prima zi. Incearca sa faci un soi de incalzire inainte, fandari, sarituri usoare, ridicari de genunchi, genuflexiuni.

| ovidiugiurgiu18 explică (pentru SharpEagle):

Mereu facem incalzire inainte de antrenament, chiar foarte multa incalzire, deoarece avem antrenor, iti dai seama ca nu ne-ar lasa sa ne accidentam

| Moofie a răspuns:

Cica nu e mult 90 la 1.83, eu am 1.82 si am 73, hai nu fac sala de un an ca tine fac mai mult, asta ca fapt divers sa nu ne raportam strict la "nu e asa mult la inaltimea mea".
problemele tale sunt de la articulatii care sunt supuse unui stres continuu, evident toate astea din vina surplusului de grasime:
faptul ca duci acum antrenamente nu iti va garanta ca si in viitor o vei putea face, momentan fa o pauza pana iti trece si da cu diclofenac gel si pe viitor atentie mare la eforturi de genul daca te stii cu probleme excesive de greutate.