| alexionut45 a întrebat:

cum inlaturez mai repede grasimea de pe abdomen ca sa il pot sculpta prin jogging sau prin mersul cu bicicleta?

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate nu e asa simplu. Organismul uman nu are capacitatea de a slabi intr-un singur loc. Incearca sa slabesti prin alergare si o dieta de 1600-1800 (MAX MAX) kcal pe zi. Asa slabesti in jur de 0, 5 kg pe saptamana. Apoi incearca sa mergi la sala si se sculpteaza de rupewinking

| Wehes a răspuns:

Alimentatie + Cardio.

| georgeta27 a răspuns:

Prin jogging plus abdomene in fiecare seara

| MiculFaraon a răspuns:

Mersul cu bicicleta ar fi o varianta dar si abdomenele.

| ilasadrian a răspuns:

Abdomene seara sau in timpul zilei, dar sa le faci treptat adica (azi 10, maine 20.....etc)
P.S sportul este sanatos

| Wehes a răspuns (pentru ilasadrian):

Cu Abdomene NU dai grasimea jos, amice.

| ilasadrian a răspuns (pentru Wehes):

Zise un cu spate umflat de steroizi laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru ilasadrian):

Ti-a zis foarte bine, dar esti un copil mic paralel cu sportul si nu intelegi

| alexionut45 explică (pentru Cosmin86):

U ce alimente si exercitii pentru abdomen imi recomanzi si de cate ori pe saptamana in afara de cardio

| johnstone a răspuns (pentru alexionut45):

Noi nu putem decat sa-ti spunem la modul general ce alimente sa consumi. Toata lumea uita sau trece cu vederea faptul ca pentru a stii exact ce sa mananci si cand sa mananci difera in functie de persoana. Am spus-o si o zic inca o data cu riscul de a ma repeta: nutritia este un subiect foarte sensibil.

Daca te hranesti ineficient poti sa pierzi in greutate dar vei pierde apa si muschi. Daca mananci prea mult te ingrasi? Deci cum este pana la urma? In primul rand nu este simplu. In functie de stilul de viata, genetica, intensitatea antrenamentelor, zilele de pauza, activitatea sexuala si multi alti factori iti vei face planul nutritional.

Ca sa ai rezultate exceptionale trebuie sa masori totul. De la cat te-ai antrenat, cate grame ai mancat, cate procente erau carbohidrati, proteine, grasimi.
Asta face diferenta intre "the average Joe" din sala de fitness si tipul bine sculptat pe care-l vezi pe copertile revistelor.

Ca sa-ti calculezi dieta trebuie sa stii ce tip somatic ai, sa-ti calculezi metabolismul bazal pe care il inmultesti cu factorul de activitate si abia din acel rezultat (care este faza de mentinere) reduci 200 - 300 calorii. Apoi 100 de calorii luate dintr-un corn cu ciocolata nu sunt aceleasi cu 100 calorii luate dintr-o conserva de ton.

Sa respecti doar principiul caloric sau principiul IG mi se pare ineficient. Si carbohidratii sunt buni daca stii sa-i folosesti. Trebuiesc doar impartiti eficient. Un exemplu ar fi: 25% dimineata, 50% inainte de antrenament, 25% dupa antrenament. Evident cantitatea acestora difera de la persoana la persoana.

Pe de alta parte invata un pic despre nutrienti. Carbohidratii si Grasimile reprezinta energie, Proteina este blocul constructor al corpului. Asigura refacerea celulelor (piele, par, muschi etc).

Nimeni nu s-a nascut invatat si e bine sa ceri sfaturi din cand in cand dar nu te astepta sa-ti zica cineva exact ce sa bagi in gura si cand pentru ca din pacate treburile nu functioneaza asa. Fii autodidact si invata notiunile de baza in fitness si nutritie si ramai constient de faptul ca nu exista nici o "pastila magica" care sa te faca sa slabesti sau sa te umpli de muschi.

| Wehes a răspuns (pentru ilasadrian):

Cat de prost sa fii sa crezi ca ila sunt eu?!
Ca un om cu un asemenea spate vine pe TPU sa-ti dea tie sfaturi.
Cu abdomenele tonifici muschii abdomenului NU dai jos grasimea. Stratu adipos ( grasimea ) o dai jos in bucatarie. ( Alimentatie )

| TrAcEEEEE a răspuns:

Mai bine te-ai duce la sala decat sa incerci sa faci jogging sau sa mergi cu bicicleta e mult mai bine