| UtilizatorulCelFrumos a întrebat:

Salut TPU! Dacă de ex Marți lucrez abdomen (acasă), trebuie în fiecare zi? Sau e bine sa fac un antrenament sau 3 antrenamente pe zi cu mai puține repetări?
Și cum vine regula cu 8repetari?

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Este dovedit stiintific ca daca faci de 3 ori pe saptamana full body ajuta mult mai mult ca pe grupe, e dovedit stiintific ca grasimile sunt bune pentru cresterea in masa, seturile mai multe sunt mai bune, adica intre 4-7

https://www.youtube.com/watch?v=EWrjDojrk78

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Azi este miercuri, marti a fost ieri.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu trebuie sa tii legatura cu un antrenor nu sa faci de capul tau exerctii sau sa ceri sfaturi si pareri aici, fiecare om este diferit si numai antrenorul tau daca mergi la sala de forta el te cunoaste si i ti da un program de exercitii pe care sa le faci, adaptate si personalizate capacitatilor tale.

| Frank51 a răspuns:

O grupă de mușchi 8 repetări maxim 4 serii cu greutatea maximă. Pauza 3 zile timp în care repeți cu altă grupă de mușchi.

| UtilizatorulCelFrumos explică (pentru Frank51):

Și asta ajuta? Chiar dacă sunt începător? nu stiu, mi se pare prea puțin, dar eu fiind neexperimentat, nu știu.

| Frank51 a răspuns (pentru UtilizatorulCelFrumos):

Ți se pare puțin pentru că până acum ai făcut greșit. La ultima serie trebuie să fi atât de obosit încât să nu te mai poți ridica. Febra din ziua următoare indică faptul că ai făcut corect.

La începători nu există corect sau incorect. Orice fel de exercițiu ai face, chiar și incorect, tot se pune masă musculară.

Secretul este consistența, important este să te duci la sală, nu cât de corect faci antrenamentele. Cu timpul vei învăța să le faci corect.

| UtilizatorulCelFrumos explică (pentru Frank51):

Da dar eu fac acasă. E bine de ex, o flotare, sa fac asa? Când cobor, cobor mai încet, cam 3 - 4 sec, iar când ma ridic, ma ridic mai repede, în 1 - 2 sec

| Frank51 a răspuns (pentru UtilizatorulCelFrumos):

Dacă faci acasă vei face pentru rezistență, masă musculară se pune doar cu greutăți, la anumite unghiuri. Nu zic că e rău, clar că e mai bine decât deloc, dar este super ineficient față de sală.

| UtilizatorulCelFrumos explică (pentru Frank51):

E clar, nu te pricepi

| Frank51 a răspuns (pentru UtilizatorulCelFrumos):

Ai dreptate, tu te pricepi făcând acasă. Eu fac de vreo 3 ani și nu mă pricep, n-am experiență.

Gata am terminat ironia. Un lucru e sigur, urăsc să fiu făcut impostor. Tare. Și dacă e să o faci, măcar spune de ce, altfel nu faci decât să îți aduci hate. Ai auzit bine, esti un om dezagreabil, cu care n-aș vrea să am legătură, un om respingător.

| DoctorulManhattan a răspuns:

Fiind vorba despre abdomen te-as sfatui sa faci zilnic si pe intervale de timp, nu pe repetari. Abdomenul e o grupa de muschi care necesita multa atentie particulara daca doresti sa vezi rezultate (spun din proprie experienta). Un antrenament zilnic ar fi indeajuns, cu maxim o zi pauza pe saptamana. Si dupa cum spuneam, mai bine ai face exerctiile cronometrat, incepand cu un numar de secunde la care vezi ca obosesti, iar apoi crescandu-l treptat saptamanal.

| Cosmin86 a răspuns (pentru DoctorulManhattan):

Serios? Cum sunt unii care au patratelele perfect vizibile la 90-100kg si nu au lucrat DELOC abdomenul?

Abdomenul se lucreaza ca orice alta grupa, o data pe saptamana.

Doar copiii mici si firavi fac abdomen zilnic, ca asa "stiu ei" ca e bine.

| UtilizatorulCelFrumos explică (pentru Cosmin86):

Eu as vrea sa îmi zici dacă următorul program este bun
Luni - Triceps - Piept
Marți - Abdomen ( fac un program de pe net)
Miercuri - Umeri - Biceps
Joi - Abdomen ( tot programul ala)
Vineri - Picioare
Sâmbăta - Duminica - pauza
Și mananc 3 - 4 mese pe zi, și mananc multe oua, multa brânză, beau mult lapte, e bine?

E bine dacă la Triceps - Piept, Biceps - Umeri trebuie sa fac mereu 8 repetări și 4 seturi? Sau mai pot adaugă mai târziu mai multe repetări? Sau bag greutăți și păstrez repetările și seturile?

| UtilizatorulCelFrumos explică (pentru UtilizatorulCelFrumos):

La ultima fraza, fara * E bine dacă la *

| Cosmin86 a răspuns (pentru UtilizatorulCelFrumos):

Spate nu bagi? E una din cele mai importante grupe.