| alexionut45 a întrebat:

daca fac in fiecare zi 50 de flotari in pumni ma pot ajuta sa maresc puterea cand lovesc cu pumnul?

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru box, mma si alte sporturi de contact sunt excelente flotarile. Iti dau acea "explozie" in pumn. De asemenea, incearca sa faci flotari cu o greutate pe tine. Oricum tine numarul de repetari mare. Si cum a mai zis cineva: 2 gantere in ambele maini si loveste in aer. Cand vei lasa ganterele si vei intra in ring o sa simti o diferenta in executarea pumnilor.

| FitMonkey a răspuns:

Nu, iti intareste pumnul si incheietura
rezistenta si forta poti obtine daca lovesti sacul de box

| Arkhasas a răspuns:

Nu. Care-i legătură?
Doar îţi întăreşti încheietura.

| alexandru171 a răspuns:

Ati sta minte in loc cand auzi asemenea intrebari daca faci flotari in pumni nu ati va mari forta dar vei face muschi la brate si probabil vei avea mana mai grea forta sta in cat de tare lovesti tu cu pumnu si unde poti da un pumn putin mai incet intr-un punct fix si sa darmi pe cineva din picioare

| Cosmin86 a răspuns (pentru alexandru171):

Flotarile lucreaza pieptul, nu bratele, daca vrei sa faci muschi la brate din flotari mai bine te apuci de sah

| Corleonee a răspuns:

Bineinteles ca da. Dar nu cred ca forta conteaza prea mult. Mai importanta este tactica, si precizia loviturii. I-ati 2 gantere de 1 kg, 2 sau 3, in ambele maini, si loveste in aer 20. Iar acele flotari nu le faci toate odata. Fa-ti un program, dimineata, dupamiaza si seara! si creste numarul flotarilor cu 2 mai multe pe zi. Si depinde si modul in care faci flotarile.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Corleonee):

Tu ai vreo tangenta cu sportul asta ( box )?

| alexionut45 explică (pentru Cosmin86):

Pentru abdomen conteaza asa mult ce exercitii fac sau conteaza doar alimentatia si cardio?

| Cosmin86 a răspuns (pentru alexionut45):

Alimentatia si cardio evident.

conteaza si exercitiile, cam 5-10 % maxim, dar 90 % cardio si alimentatie

http://www.culturism.ro/......domen.html

| Corleonee a răspuns (pentru Cosmin86):

Box nu. conditie fizica da.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Corleonee):

Te referi la rezistenta, nu? ca forta nu prea cred

| andrei7333 a răspuns:

Nu cred mai bine ai incerca sa lovesti intr-un sac de box daca vrei sa iti intaresti pumni, nu numai muschii

| maximalexandru111 a răspuns:

Nu.Daca vrei intr-adevar sa iti maresti lovitura cu pumnul mergi la sala si ridica greutati