| TheAntonio a întrebat:

Daca fac sala de la 14 ani, cu ce mar avantaja si cu ce mar dezavantaja? Am 1.74 si am vreo 55kg aproximativ.Cu ce ar trebui sa incep si cu ce ar trebui sa continui? Vitamine, proteine...ETC nu iau, vreau sa fie totul natural.Am mai pus o intrebare tot ca aceasta numai ca lumea mi-a dat ceva sfaturi dupa care a inceput sa se certe intre ei.Nu imi place asta.Asa ca am sa intreb din nou poate gasesc si raspunsuri care ma pot ajuta.

6 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

La 14 ani nu e bine. nu ai nivelul de hormon de crestere la nivelul optim sa te ajute. e ca si cum ai incerca sa mergi cu masina fara benzina. singura sansa e sa o impingi. Testosteronul la varsta aia e la pamant.

orice supliment ce il gasesti in natura este natural. proteina = orice mancare, creatina = carne de vita, curcan, vitamine si minerale = cam orice mananci (de la lactate la fructe, legume), omega 3 = peste. si tot asa. astea luate ca suplimente dupa cum indica firma producatoare NU AU EFECTE SECUNDARE. ce este peste ce scriu firmele, e prostia ta la mijloc. lumea confunda suplimentele cu STEROIZII. astia nu ii gasesti in mod natural, sunt hormoni sintetizati, procese grele de transformari chimice, etc etc. astia sunt chinul discutiei. ii iei, te faci mare repede, tragi ca hamalul, dar efectele secundare te doboara.

nu iei proteine? vitamine? adica tu traiesti DOAR pe APA si atat. incetati sa faceti confuzia intre PROTEINE si SUPLIMENTE.

| NDC12 a răspuns:

1.PROTEINELE sunt naturale, fara proteine muschii nu cresc.
2.La varsta ta nici cu proteine nu cresc muschii, la 14 ani testosteronul este scazut si e esential pentru cresterea masei musculare.
3.Dezavantaje? Nici unul, doar ca la 14 ani nu o sa pui masa musculara.

| TheAntonio explică (pentru NDC12):

Ok,masa musculara nu o sa pun cum spui tu dar pentru mai multa forta macar sau sa mi se obisnuiasca corpul cu asemenea exercitii, m-ar ajuta? Apropo, fara proteine poti face muschi, daca iei proteine muschi sunt cam degeaba. Vreau si masa usculara dar si forta.Nu doar sa am masa musculara si sa fie degeaba.

| Number27 a răspuns:

Ar trebui sa iei protein, sa mai pui pe tine in greutate ca sa ai din ce face muschi si sa tragi de fiarewinking

| Cosmyno7 a răspuns (pentru Number27):

Exact!

| JohnnyBi a răspuns (pentru Number27):

Si tu pui greutate pe tine cu proteine? sahul te asteapta.