| TiberiuSiCornel a întrebat:

Salut TPU! Eu practic calisthenics (miscari de baza cum ar fi tractiuni, pisto squad, flotari, etc.) si le fac in centrul 5-8 repetari, ca vreau sa dezvolt puterea.
Bun. Pe partea de exercitii, am zis, acum pe partea de dieta:

Mie nu imi cam place sa numar tot ce mananc, ca adesea e obositor. Pur si simplu mananc normal, (da nici ca porcul) si mananc NUMAI alimente sanatoase. Pentru ca stau la tara si ele sunt prioritare.

Bun.
Daca mananc normal, nu mult, bineînțeles si sanatos, si fac exercitiile calistenice ma voi simti greu în ele? Trebuie neaparat sa numar toate caloriile?

A si... Eu in fiecare dimineata alerg 20 min (daca ajuta cu ceva.)

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ca sa dezvolti puterea TREBUIE sa mananci MULT, chiar si 5 fripturi / zi... nu faci forta mancand "normal".

| RoCkKiD a răspuns:

Nu stiu ce inseana sa te simti "greu"? adica daca te ingrasi?

Revneind la intrebarea ta. Nu stiu cine te-a invatat de faza cu "sa dezvolt puterea" dar e o vrajeala, forta si masa musculara cresc impreuna, mai ales la inceput. Dupa ce treci de primii ani de exercitii daca vrei sa dezvolti in continuare forta atunci trebuie sa te concentrezi exercitii cu greutati mari.

Calisthenics e o teorie super buna de exercitii pentru a promova miscarea si a avea mai mult control asupra corpului tau. Treaba e ca nu prea e eficienta daca vrei sa pui muschi pe tine si vrei sa fii din ce in ce mai puternic. Toata teoria din spatele culturismului e ca muschii tai reactioneaza si se adapteaza la ceea ce ii pui sa faca. Daca observa ca zilnic trebuie sa ridici chestii din ce in ce mai grele, o sa creasca, daca nu raman asa sau chiar se fac mai mici.

Cat despre dieta. E admirabil ca manaci chestii sanatoase dar realitatea e alta. Caloriile sunt doar o parte din ecuatie, alea da decid daca te ingrasi sau slabesti dar conteaza si macronutrientii. Fara un aport sufieicnt de proteine, organismult au nu o sa aiba material cu care sa creasca muschii si fara carbohidrati nu o sa aiba energie sa duca exercitiile la capacitate maxima.

Alergatul e un obicei sanatos, dar as recomanda sa-l muti dupa ce ai facut exercitiile daca scopul tau e sa fii slabut si sa se vada muschii.

| Mirel4412 a răspuns:

Si porcul e natural, dar are fr multe calorii. Si oul e tot natural, si are foarte multe calorii. Si branza e tot naturala, si are foarte multe calorii. Iti dau asa multe exemple. Calculeaza tot ce mananci daca chiar vrei sa-ti atingi scopul, mai informeaza-te.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mirel4412):

Pai vrei foarte multe calorii cand maresti forta!