| Anonim0100 a întrebat:

Salut,TPU! Fac, exerciti de 2 ani cu pauza..adica: flotari, abdomene etc..si asta vara toate cele 3 luni am in brat 35! si acum in primavara, vreau sa ma reapuc si sa iau suplimente am 14 ani.(proteine, creatina toate astea) Este bine?

Funda!

Răspuns Câştigător
| Bafta321 a răspuns:

E atat de bine ca o sa ajungi la spital dupa prima saptamana.
Daca vrei sa iei proteine atunci trebuie sa mergi neaparat 4 zile pe saptamana la sala, deci in concluzie nu sala nu protein big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bafta321):

Ceva mai putin stupid poti spune?

| Anonim0100 explică (pentru Cosmin86):

Salut,Cosmin,deci ce spui sa iau proteine sau sa nu iau?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonim0100):

Proteine = carne, peste, branza, oua, lactate, unele legume

Primul pas, 4-5 mese pe zi, proteine la fiecare masa.

Abia daca nici asa nu asiguri necesarul proteic, poti lua suplimente.

| Anonim0100 explică (pentru Cosmin86):

Mersii

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonim0100):

Inca ceva, documenteaza-te, in sportul asta trebuie sa citesti.

http://www.doctor.info.ro/proteine.html

Si mai gasesti aici informatii : www.culturism.ro

21 răspunsuri:
| Latinmoon a răspuns:

Este bine dar atentie sa nu faci exces de ele!

| mami a răspuns:

Tu ai parinti?
ei stiu ce faci tu?
vrei sa ajungi la spital inainte de vreme
iti poti face o imagine cum vei arata la 18 ani daca ii ajungi?
nu e deloc bine ca oasele nu se dezvolta ca masa musculara si vei ajunge... doamne fereste...

| Cosmin86 a răspuns (pentru mami):

Esti pe langa si tu, mai documenteaza-te

| Anonim0100 explică:

Multumesc,nu o sa iau...chiar, m-am razgandit! Multumesc

| Anonim0100 explică:

Deci am hotarat, nu o sa bag proteine...o sa fac doar cu aparate!

| MandrilaVasileRadu a răspuns:

Am luat si eu candva proteine.
Am vazut rezultate, dar dupa ce m-am lasat am revenit la normal cum eram inainte.Aia cu proteinele e o porcarie de comert care nu iti face decat rau.Ia proteine vreo 10 ani si apoi fa si o analiza la stomac, rinichi si ficat.
Daca vrei sa arati bine iti spun eu un secret:fa mult sport si diversificat.Nu neaparat culturism. Daca ai posibilitatea fa mult inot. Dupa mine e cel mai frumos si perfect sport pentru toate varstele.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MandrilaVasileRadu):

Si acum iei proteine, se gasesc in aproape orice aliment.

Alt copil mic

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru Cosmin86):

Am fost olimpic la biologie si sunt cu mult mai informat decat multi.Cand trageam eu de fiare, multi abia se nasteau.Dar asta e alta poveste.Nu compara o proteina naturala cu una sintetica.Ce gasiti voi pe cutii ca e din soia, oua si alte minuni aia e o porcarie de publicitate.E totul sintetic facut in laborator.Atentie formula creatinei sa zicem e ca aia produsa in mod natural de corpul uman, dar e chimicala cum ar veni.E sintetic tot ce luati.Pana si banalele vitamine sunt sintetice.Produse in laboratoare, nicidecum extrase sau alte prostii.Cel mai bine pui mana sa mananaci zdravan si sa vazi ce tapan si solid te faci, chiar daca nu o sa ai masa mulsculara reliefata sau alte chestii, dar stii ca atunci cand dai un pumn la unu ii rupi falca.Eu sunt crescut pe maidan cu lapte de vaca si muncit la camp si cand am inceput liceu avusem un conflict cu cineva care facuse sala, luase proteine, dar nu era el tapan ca persoana.Pai cand i-am tras o tibie in bratul lui ala ca il avea pe langa corp lipit i l-am facut praf.Nu era sa ma dea afara din liceu? S-au mirat si doctorul.A zis ca am dat cu un levier ceva..deci nu ma ivisati prostii ca un muschi adevarat si sanatos se face in ani de zile nu peste noapte.Aia peste noapte sunt doar apa si creatina si acid lactic. Fleoscareala cum ar veni.Treaba voastra.sunt banii si sanatatea voastra in joc.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MandrilaVasileRadu):

Nu ma intereseaza sa rup falca nimanui.

Apropo, campionul mondial la MMA e sponsorizat de dymatize si foloseste suplimentele lor la greu si am eu o presimtire ca nu rezisti mai mult de 5 secunde intr-o lupta cu el happy

Nutritionistul meu a dus cateva produse avizate FDA in laborator si chiar erau din zer facute, nu era nimic sintetic.

Ce ai dus tu in laborator si e sintetic? Pune numele firmelor si produsele, sa stim si noi, eventual poti face publicitate negativa la televizor firmelor respective.

Pune lista te rog

| HonneOnna a răspuns:

Nu,nu este deloc bine..Lasa.ti corpul sa se dezvolte in liniste si ia.o mai udor ca nu iti trebuie corp de luptator la 14 ani.

| Molecula a răspuns:

Eu nu iti zic sa nu iei, dar trebuie sa stii ca iti bati joc de organismul tau. Daca vrei sa ai muschi si sa arati bine, asteapta pana faci 18-19 ani si abia atunci poti sa bagi proteine in tine. Pana atunci du-te la sala si fai in plus acasa ce faceai si pana acum fara sa bagi nimic in tine

| Anonim0100 explică (pentru Molecula):

Da asa este! mersii, omule!

| boyboyplayboy99 a răspuns:

Frate, am 13 ani, fac 14 peste 2 luni si acum o luna aveam in brat 34, acum nu l-am mai masurat... Fac acasa exercitii de 2 ani cu ganterele extensorul, flexorul si am si un aparat. Stai cuminte cu proteinele tale si baga-ti mintile in cap ca te distrugi de mic. Daca vrei sa fii facut, trage la sala nu te umfla cu prostii.

| Cosmin86 a răspuns (pentru boyboyplayboy99):

Creierul tau e umflat cu prostii, mai documenteaza-te

| STyL3z a răspuns:

Nu, nu e bine sa faci atata...
e bine sa faci dar nu in exces ar trebui sa nu mai faci o vreme :*

parerea mea

acum faci ce vrei...
dar gandeste-te ce e mai bine pentru tine