| Alexandrion1999 a întrebat:

Fac sala de 2 saptamani si vreau sa vad daca se cunoaste cat de cat dupa 3 luni.Prietenii mi-au spus ca daca nu iau proteine nu o sa se cunoasca deloc pentru ca sunt slab, am uitat sa mentionez am 14 ani si 5 luni,inaltime 1, 82 si 58kg crying.Dar de cand merg la sala am inceput sa mananc mai des dar tot nu iau in greutate, vreau sa stiu daca o sa se cunoasca ceva dupa 3 luni nu am asteptari foarte mari dar macar putin sa se cunoasca.Si daca puteni sa-mi spuneti va rog ce pot manca ca sa i-au in greutate!

Răspuns Câştigător
| vladutzus a răspuns:

Nu este o problema ca esti slab, desi nu ar strica sa mananci mai mult ar trebui sa ai macar 65, incearca mult orez brun,cu carne, pe mine m-a ajutat, cat despre sala, nu stiu ce sa spun, nu ar trebui sa te fortezi de la 14 ani, dar daca vrei sa obtii masa musculara fara alte 'medicamente' trebuie sa incepi sa ai rabdare.

| Alexandrion1999 explică (pentru vladutzus):

Dar o sa se cunoasca ceva dupa 3 luni? Asta as vrea sa stiu...

3 răspunsuri:
| greyhound a răspuns:

Teoretic vorbind (si nu spun ca si in cazul tau ar fi la fel), da, dupa 3 luni se vad primele rezultate. Dar ar fi bine daca te-ai orienta spre altceva. Bodybuildingul nu e chiar o joaca si la varsta ta ti-ar putea mai mult dauna decat ajuta.
Deci mai bine apuca-te de alt sport pentru moment, tot te va ajuta in ceea ce iti trebuie adica sa inveti sa mananci si sa iei in greutate iar pe viitor, pe la 18 ani te poti duce si la sala

| T0nny a răspuns:

In primult rand esti prea mic (ca si varsta) pentru a merge la sala trebuia sa mai astepti si tu macar 2-3 ani. In al 2-lea rand daca faci sala si are cine sa te ajute sa faci exercitiile corect, in 3 luni se vor observa mici schimbari.
Ideea ca daca nu iei proreine nu cresti deloc este falsa. poti sa incepi sa ai mesele bogate in proteine si mai ales in carbohidrati ( evita junk food ). Daca vrei sa iei suplimente acum singurele pe care ti le recomand sunt complexul de minerale si multivitamine, si doar unele de calitate respectiv Daily Formula de la Universal (~35 ron) sau daca ai un buget mai mare
GNC Men's Mega Men (~100 ron)

P.S.: P e un program ca asta (de antrenament+alimentatie+vitamine) am luat in 2 luni 4 kg si am crescut doar in masa musculara fara pic de grasime.