| JokyHello61 a întrebat:

Imi puteti da un "regim" de crestere in inaltime? As vrea sa ma inalt deoarece joc in echipa scolii la basket si... Inaltimea conteaza la basket big grin

Răspuns Câştigător
| Coco2730 a răspuns:

Daca esti baiat si ai peste 17 ani, in general, nu mai poti creste in inaltime. Daca esti fata si ai peste 14 ani, acelasi lucru e valabil. Daca ai sub aceasta varsta, nu face exercitii de fitness cu greutati mari si urmeaza o dieta hiperlipidica. Trebuie sa ai o cantitate normala de proteine, cu multe grasimi si mai putini carbohidrati. Exemplu de masa pentru pranz iarna: piept de pui, 250 g salata de telina cu maioneza, 2 felii de paine si desert 100 g branza dulce. Aceasta dieta sustine producerea hormonului de crestere. Mai multe detalii poti gasi si in cartile Building the Perfect Beast si Bodybuilding vs Strength Training. In general, ar trebui sa tinzi sa cresti putin nivelul energetic al alimentelor fata de nevoile tale, sa nu faci exces de carbohidrati, sa mananci destule proteine, sa nu folosesti greutati mari in antrenamente. Daca ai nevoie de un exemplu de meniu pentru toata ziua, poti sa ma intrebi.

| JokyHello61 explică (pentru Coco2730):

Te rog sa imi spui intregul meniu pentru o zi!

4 răspunsuri:
| NopeCheers a răspuns:

1. Incearca sa nu mananci grasimi etc.
2.Fa sala, sport mult.
3.Incepi sa iei Vitamine
4. Dormi macar 8 ore pe zi si culcate de la ora 10-12 Noaptea.

| Coco2730 a răspuns:

Cati ani ai, ce greutate, si cat de des ai antrenamente? Daca faci si alte activitati fizice importante, spune-mi.

| JokyHello61 explică (pentru Coco2730):

12 ani, 52 kg si practic atletism de la 9 ani big grin