| Anonima3345 a întrebat:

Sunt curios de ceva, daca fac sala, cum este mai bine? Sa fac mai multe repetari cu greutate mai mica sau mai putine repetari cu greutate mai mare? Dau funda URGENT!

7 răspunsuri:
| CosmiinTezeu a răspuns:

La inceput cu greutati mici pana se obisnuieste muschii cu exercitiile pe urma poti creste treptat greutatea, dar nu exagerat de mult de exenplu de la 20 de kg la 50. Incepe de exenplu cu 10, 15, 20 etc. Este mult mai ok

| Biițăăă a răspuns:

Clar mai multe cu greutate mică și progresiv ajungi și la cele cu greutate mare. Dar repet: Progresiv!

| SorinelF86 a răspuns:

Mai multe repetari cu greutate mica inseamna definire, iar mai putine repetari cu greutatea mare inseamna masa musculara, esti baiat, fata? ce vrei sa realizezi prin sala? ce varsta, greutate ai?

| Cosmin86 a răspuns (pentru SorinelF86):

Serios? Inseamna definire? DE CAND se face definirea cu exercitii?

Definirea se face din ALIMENTATIE, antrenamentul ramane LA FEL ( eventual mai adaugi si cardio ).

multe repetari cu greutate mica = REZISTENTA, in nicun caz definire.

| SorinelF86 a răspuns (pentru Cosmin86):

De pe vremea lui Arnold. cum le sti tu pe toate

| SorinelF86 a răspuns (pentru Cosmin86):

Sau vrei sa zici ca un incepator daca face 20 de rep nu isi defineste muschii?

| Cosmin86 a răspuns (pentru SorinelF86):

De pe vremea lui Arnold din anii 70 sunt vreo 1000 de articole care explica asta.

Citeste ORICE articole IN DOMENIU ( scris de specialisti ) sa vezi clar ca definirea se face din alimentatie.

DEfinire = ARDEREA GRASIMII care acopera muschii.

Exercitiile NU ii definesc, pentru ca muschii NU ISI SCHIMBA FORMA ( forma e GENETICA ).

Pentru definire: arzi grasimea ( de ce tin toti inainte de concurs dieta mega-stricta? pentru definire ). Cu cat arzi mai multa grasime, cu atat se vad mai bine fibrele.

Uite un exemplu:

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/......8c245a.jpg