| Nevazutul a întrebat:

Salut TPU,uitati care e problema mea, am17 ani si in jur de 1.70 in inaltime dar nu sunt foarte facut,foarta nu am aproape mai deloc,vreau sa pun ceva pe mine vizibil,ceva muschi pe maini,abdomen, spate cam tot ce se poate etc.si sa prind ceva forta si sa fiu mai facut.Ce EXERCITII imi recomandati,cel mai bun raspuns primeste FUNDA
P.S dar fara Sala ca nu imi permit sa merg acolo, deci doar exercitii care le pot face acasa FUNDA happy

5 răspunsuri:
| Trasnea_Vladut_Andrei_1993 a răspuns:

Pentru abdomen :
1: faci in fiecare zi abdomene eu iti recomand 30 de inceput si in fiecare 2 zile cresti cu 10!
2: pentru abdomene trebuie sa sa mananci oua, carne etc
3: sa nu mananci dulciuri!

pentru picioare :
1: trebuie sa fugi cam 2-3 ore pe zi prin parc pe akas ca sa faci muschi la picioare!

Muschi la maini :
1: trebuie sa faci tractiuni si flotari! tractiuni cate 40 si flotari cate 20 si cresc in fiecare 2 zile cu 10!
2: ia un sac pune ce ai tu mai greu pe acasa si leagal de ceva si da cu pumni in el cam vreo 30 min in fiecare zi!
3: incearca sa te duci la un lac si sa inoti pentru ca cand dai din maini se formeaza muschi!

spatele :
1: incearca sa stai drept sa nu stai cocosat pentru ca daca stai cocosat nu ti se vad patratelele de pe burta!
2: du-te langa un zid si incearca sa stai in maine cu picioarele pe zid si cand inveti sa stai in maini faci si tu cate 20 pe zi sa stai in maini pentru ca statul in maini este posibil cu muschi si cu o miscare foarte buna de spate sa nu cazi sa stai drept si cu ajutorul acesta vei deveni mai bun!

sper ca te-am ajutat trebuie sa faci 3-4 luni de antrenament de acesta ca sa ajunci un mare sef ( excelent )! iti urez noroc funda?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Trasnea_Vladut_Andrei_1993):

Abdomene zilnic, sfat de copil mic.

Muschii se dezvolta in perioada de ODIHNA, NU cand te antrenezi, cu antrenament zilnic faci supra-antrenament => progrese foarte lente si mediocre. Un muschi are nevoie de 48 de ore de odihna.

Mai documenteaza-te inainte sa aberezi

| alex161090 a răspuns:

Eu mi-am confectionat acasa 3 haltere de greutate diferita 15; 25; 40 si cateva gantere asta pentru spate, piept, trapez, biceps, triceps...etc si pentru abdomen sunt cateva tipuri pe care le fac intra aici http://www.culturism.ro/antrenament/ eu lucres de 3 luni fac 15 ani in toamna si nu pot sa spun ca am pus prea mult dar mis-a intarit foarte mult masa musculara bine si in afara de asta fac munca fizica prin curte dar daca vrei s fcai muschi trebuie sa ai mare grija si la alimentatie

| zunkie a răspuns:

Pai de obicei poti incepe cu exercitii usoare, abdomene, flotari, genoflexiuni. Daca faci d-astea in fiecare zi o sa arati destul de bine. Dar trebuie sa faci multe nu cate 10 din fiecare, nu e bine nici sa te fortezi din prima dar nici putine. Orice ar fi, nu lua proteine steroizi sau alte tampenii pentru ca nu sunt asa bune, daca te fac sa arati bine probabil au si efecte secundare. Multa bafta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru zunkie):

De ce bagi proteinele si steroizii in aceeasi categorie?

proteine = supliment alimentar, din mancare ( zer, lapte, albus de ou, etc. )
steroizi = hormoni de crestere SINTETICI