| Jtedhajaj a întrebat:

va rog sa ma ajutati cu un exemplu de program sanatos pentru masa musculara, gen cat timp ar trebui sa dorm si etc si ce ar trebui sa mananc +am facut sala aproape 4 luni si am facut o pauza si vreau sa imi dati mai multe detalii despre proteine!

Răspuns Câştigător
| VI3 a răspuns:

Salut! Hai să începem cu programul de somn.
În primul rând ai nevoie de minim 8 ore de somn. Sa făcut și un studiu care a arătat, că persoanele care au dormit mai puțin, nu au avut rezultate prea bune în masă musculară, dar nici în arderea grăsimilor.

Antrenament pentru masă musculară și foarte bun pentru începători, dar și pentru intermediari ar fi :
Full body sau push-pull-legs.

Ce vrei să ști despre proteine?
Proteine :lapte, brânză, ouă, carne, etc.
Sau tu vorbești despre suplimente? Spunele suplimente, nu proteine.
Oricum, tu nu ai nevoie de suplimente. Asta dacă nu poți obține necesarul de proteine din alimentație sau nu ai timp să mănânci.

Ține minte că la fiecare masă, trebuie să ai proteine și carbohidrați.
Antrenamentul, nu ar trebui să dureze mai mult de o oră.
Baftă!

| Jtedhajaj explică (pentru VI3):

Mulțumesc

| VI3 a răspuns (pentru Jtedhajaj):

Nu ai pentru ce happy

| Jtedhajaj explică (pentru VI3):

Imi poti spuje te rog si niste tipuri de mancaruri, am 1, 70 aproape si cam 57 de kg cand faceam sala ajunsesem la 59 chiar 60, iar cand m.am apucat aveam 53

| Cosmin86 a răspuns (pentru Jtedhajaj):

Tu esti prea PROST sa poti spune ce program si ce alimentatie ai acum, dar vrei progrese?

O sa esuezi ca ceilalti ratatiwinking

12 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Pai:

1. Ce program de antrenament ai acum?
2. Ce alimentatie ai acum?

| ancaval a răspuns:

Continui cu sala, evident. Acolo ai un instructor.
Sau rămâi cum ești.
Proteine? Naturale, poate (din alimentație).

| Jtedhajaj explică (pentru ancaval):

Multumesc

| VI3 a răspuns (pentru Jtedhajaj):

Salut!
Mănâncă diversificat, introdu în alimentație : Orez, cartofi, paste, pâine, pește, brânză, ouă, carne de pui, carne de porc, etc.
Orez cu carne de pui, carne la grătar, cartofi cu carne. Înțelegi? Fiecare masă trebuie să aibă proteine, dar și carbohidrați.
Eu de exemplu îmi încep dimineața mâncând un iaurt și 10 ouă, nu mănânc carbohidrați de dimineață, pentru că am văzut că nu reacționează bine stomacul meu laughing.
Asta nu înseamnă că pentru nu ar merge. Fiecare are un organism diferit.
Baftă!

| Jtedhajaj explică (pentru VI3):

10 ouă la o singura masă? Presupun ca ai o musculatura de invidiat?

| VI3 a răspuns (pentru Jtedhajaj):

Am făcut calisthenics 3 ani, nu sală, dar acum m-am apucat și de sală. Trebuie să mănânci mult, atunci când vrei să crești în masă musculară, 4-5 Mese pe zi.
Calisthenics, înseamnă exerciții cu greutatea corpului. Nu te dezvolți cine știe ce de la calisthenics, iar ăsta este și motivul pentru care m-am apucat de sală. La sală se fac mușchi, nu acasă.
Baftă!

| Jtedhajaj explică (pentru VI3):

Multumesc,dar am echipament de sala ai acasa gantere, haltera

| VI3 a răspuns (pentru Jtedhajaj):

Am înțeles.