| LoveMusic14 a întrebat:

Vreau neaparat sa slabesc al picioare, vreau sa slabesc la tot piciorul si sa ma inalt. As incerca baschet dar nu e chiar sportul meu preferat, dar am gasit atletismul si chiar as vrea sa incerc (am auzit ca te mai si inalta) dar daca fac atletism nu vreau sa ajung sa am muschi pe tot corpul eu vreau doar sa fiu slaba si mai inalta. Va rog ajutati-ma! Ofer funda si vot! Pup!

6 răspunsuri:
| CTLN a răspuns:

Hmm. Dupa parerea mea ar fi bine sa lasi corpul in voia lui sa nu-l fortezi cu nu siu ce chestii pentru a te inalta. Iar pentru slabit te pot ajuta. Daca vrei si ai de gand sa faci treaba buna te poti duce la sala unde poti face aerobic sau exercitii la aparate doar pentru picioare sau pur si simplu sa incerci atletismul... Pe langa exercitiile de la sala trebuie sa mai lasi din mancarurile gase si cu multe proteine big grin sper ca te-am ajutat. pup :*

| Cosmin86 a răspuns (pentru CTLN):

De ce sa lase din mancarurile cu multe proteine?

cand vrei sa slabesti e bine sa MARESTI consumul de proteine, nu sa-l scazi.

| CTLN a răspuns (pentru Cosmin86):

Ma scuzi era invers laughing)))

| CLAUDYA2000 a răspuns:

Pai mai intai trebuie sa ai un stil de viata sanatos: fara chips-uri etc. Apoi daca vrei incearca sa faci qwan ki do, sau daca nu stii ce-i aia(arte martiale), incearca sa mananci HRISCA. Poti cumpara din piata. Pui hrisca la inmuiat peste noapte, iar dimineata o mananci cu iaurt/lapte/simplu, dar trebuie ca in fiecare dimineata sa faci timp de 10-15 minute cateva exercitii fizice. Atata tot. La mine a mers happy

| LoveMusic14 explică (pentru CLAUDYA2000):

1.nu mănănc nimic nesanatos cum ar fi cipsurile
2.chiar nu vreau sa ma apuc de arte martiale adica ma rog nu prea cred ca te inalta
3.chiar o sa cumpar hrisca!
Mersi mult pentru sfat ma mai gandesc daca iti dau funda! Pup

| Cosmin86 a răspuns (pentru LoveMusic14):

Legat de 2, nimic nu te inalta, inaltimea e determinata genetic. Daca faci baschet evident ca NU te inalti, e orecum logic si pentru cineva care nu a citit o carte deanatomie in viata lui.

Legat de slabit : indiferent ce practici slabesti PESTE TOT, nu exista slabire localizata ( intelege intai cum functioneaza corpul uman ).

Vezi si :
http://www.getfit.ro/sanatate/anatomie-fiziologie/crestere-in-inaltime.html