| x3NoM a întrebat:

Salut, in vara asta, vreau sa fac un total de vreo 6 saptamani ( 48-50 de zile ) de sala, am 13 ani, 1.82 inaltime si fac numai exercitiile pentru piept( doar cu gantere de 6-7 sau chiar 8 fiec. : inclinat, declinat ), triceps si biceps ( la biceps ridic cu bara in zig-zag, ridicatu' ganderelor din picioare, ciocanele,etc..) + abdomene, ma duc doar de 4 ori pe saptamana. Intrebarea mea este daca mai cresc facand aceste lucruri? ( normal, nu fac genoflexiuni cu haltera pe spate, aplecari pentru mijloc cu gantera... )

17 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Poti sa le faci si pe alea, ca esti destul de inalt, oricum o sa te mai inalti.

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Man, nu te supara, dar orcarui culturist sau practicand de sport ii provoci sila, sau indiferenta cand spui ca vrei doar piept si mana, esti haios, ai doar 13 ani si esti inalt ca stalpu de curent, lucreaza gambe, abdomen, de toate, spatele e ff important, si ce greutati sunt alea straight face 6... " chiar 8 "... mai ridica greutatile, sa simti ca nu mai poti si atuncea sa mai faci, si o sa cresti greutatile imd si o sa iei si in greutate, cauta pe goole : sistem piramidal a greutatilor si citesti, faci si un antrenament de genu : mari : umar, biceps triceps abdomen, Miercuri : spate piept abdomen fesieri vineri : gambe femurali cvadricepsi

| x3NoM explică (pentru MineIsLikeABridge):

Am vrut sa v-a intreb, eu m-am apuca de acum 5 saptamani, si vreau sa mai fac pana incepe scoala adica inca 2, fac doar exercitii mai usoare ca sa nu ma solicit, deci eu v-am intrebat daca mai cresc daca am facut un timp asa de scurt sala, deci nu voi continua cand incepe scoala happy

| MineIsLikeABridge a răspuns (pentru x3NoM):

Man, din inimca iti zic ca cresti greutatiile, eu fac cu de 3 ori mai multe si in anumate parti cred ca nici nu te faci bina daca iei tot de 6.8 kg. Am 15 ani, si fac sala de 2 luni si am crescut cu vreo 10 kg in greutate.

| Answer17 a răspuns:

Pai din vara asta au mai ramas 11 zile... si 3 saptamani pana incepe iar scoala...

| 2PacKilluminati a răspuns:

Pretene,iti dau un sfat! Daca incepi de la varsta asta, o sa mai cresti max 10 cm pana la maturitate.e alegerea ta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru 2PacKilluminati):

1. ai aberat complet cu max 10 cm
2. are 1.82, cat vrei sa aiba, 2 metri sa nu incapa in masina?

| 2PacKilluminati a răspuns (pentru Cosmin86):

Ba tu esti complexat tare ma.ce te intereseaza de rapunsurile mele.vezi-ti frate de raspunsurile tale. poate nu am citit toata intrebarea ca imi era sila.ti-as mai mai zice eu vreo 2 dar dupa aia pierd contul din cauza unui..nu mai zic

| MineIsLikeABridge a răspuns (pentru 2PacKilluminati):

GG man, esti prost si nu iti e frica sa semnalizezi. Intrebarea lui are 10 randuri..., ai citit vreodata un roman? Ala are mai multe randuri, sa stii. Si daca zici tu ca ti-ai pierdut contul ca ai injurat, atuncea sa ma cac pe toata poza ta cu 2caca, ha ha ha, du-te ma si pupa negrii in cur, ca sigur iti plac.

| 2PacKilluminati a răspuns (pentru MineIsLikeABridge):

Mda..vad ca mi-au refuzat mesajul..deja mi-au trecut nervii..nu ma mai cobor la nivelul tau.nu mai da reply. daca ai chef de cearta.o s-o dam parte in parte..sa te vad atunci ce smardoi esti

| MineIsLikeABridge a răspuns (pentru 2PacKilluminati):

Ha ha ha, ca pispiriule, cu negrii tai, tu te referi la bataie laughing? du-te ba si bateti pwula de perete

| LiveStar a răspuns:

Du-te la o sala si cere instructorului sa iti recomande un set de exercitii pentru varsta/inaltimea/greutatea ta!
Sala nu se face dupa ureche(am facut rugby de performanta)
NU FA EXERCITII CU GREUTATI DEASUPRA CAPULUI STAND IN PICIOARE! Iti taseaza oasele, si pe langa faptul ca ramai mic risti sa ai probleme cu coloana!

| Cosmin86 a răspuns (pentru LiveStar):

Esti pe langa, citeste si tu intrebarea, are 1.82, unde naiba sa mai ramana mic ca e deja mai inalt.

Mai cititi intrebarile inainte sa comentati ca niste discuri stricate

| LiveStar a răspuns (pentru Cosmin86):

Tu ai inteles ce ai vrut, ai citit fix ultima parte din tot raspunsu meu, eu am dat niste exemple si ca sa stii si tu, se tine cont de: varsta, sex, inaltime, greutate, analize de sange inainte de a te apuca de asa ceva.
Asta una, si doi, la varsta lui NU e recomandat sa faca sala de NICIUN fel pentru ca inima lui e inca tanara si nu e pregatita sa suporte un astfel de efort.
La fel si tesuturile musculare care sunt FIRAVE la 13 ani.
Varsta recomandata e de 18 ani pentru incepatori si cel mai devreme 16 ani pentru sportivii de performanta.
Mai bine sa faca baschet/volei
star SI ca sa vezi, tasarea oaselor SCADE din inaltime!

| x3NoM explică:

Multi mi-au zis ca sunt bine facut sa merg la sala, la inaltimea mea, nici nu ti se pare ca sunt o "paluga" cum spun altii happy tocmai de asta am vrut sa v-a intreb, eu m-am apuca de acum 5 saptamani, si vreau sa mai fac pana incepe scoala adica inca 2, fac doar exercitii mai usoare ca sa nu ma solicit, deci eu v-am intrebat daca mai cresc daca am facut un timp asa de scurt sala happy

| raddu250 a răspuns:

Asta nu conteaza ca nu faci cenoflexiuni cu gantere pe spate. oricum toata greutatea se lasa pe spate (deci e posibil sa nu mai cresti)