| Mihaiflorin14327 a întrebat:

Salut TPU! Vreau sa ma apuc de sala si la 16 ani am 158cm(pitic)(tata are 175cm)(mama 155cmCe exercitii imi opresc cresterea? Sau ce nu trebuie să fac ca sa nu imi oprească înălțimea?

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Exercițile în sine nu opresc creșterea doar dacă sunt exagerate.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ar fi bine sa intrebi medicul de familie el sau ea daca este o doctoriță, ei cunosc bine anatomia omului asa ca ei o sa te ajute

| AnastasiaK a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Medicii de familie în general (din păcate), la fel ca mulți alți doctori care nu au nicio specializare în medicina sportivă, sunt cam la fel de inapți din punctul ăsta de vedere ca orice alt necunoscător care are impresia că sala oprește creșterea. Nu știu cum reușesc...probabil și la medicină se tocește destul ca în orice altă facultate, idk. Un medic sportiv, în schimb, îi poate spune la orice oră că nu e cazul și că înălțimea e genetică și sportul nici n-o stopează, nici n-o stimulează, dar nu văd de ce ar apela cineva la un medic pentru o informație atât de banală.

| Freddie23 a răspuns:

Vezi ca ai deficit de vitamina D. Ia 5000ui pe zi pentru 6 luni si o sa vezi schimbările.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Freddie23):

De unde stii ce deficit are? I-ai facut tu analizele?

| aleee5262 a răspuns:

Incearca sa faci un sport care te inalta gen inot, baschet daca poti. Daca nu, cauta pe yt exercitii pentru cresterea in inaltime

| Cosmin86 a răspuns (pentru aleee5262):

Nu exista sporturi care te inalta sau exercitii pentru cresterea in inaltime, inaltimea e determinata genetic.

| Gigi777 a răspuns:

Dacă dormi destul noaptea (8 ore cel puțin), faci mișcare, mănânci(carne, lactate, fructe, legume), nu ar trebui să ai probleme.
Nu există exerciții care îți opresc creșterea. Toate sunt bune. Poți să faci exerciții și acasă.
Hormonul somatotropină din corpul tău, care te ajută să crești, se activează când faci exerciții fizice, mănânci și, în special, când dormi.