| lucianadra a întrebat:

.. vreau sa ma apuc de skanderberg, de cate ori sa ma antrenez pe saptamana si care sunt exercitiile cele mai bune pentru skanderberg...mentionez ca de 4 luni fac salabig grin

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Cele mai bune sunt exercitiile la masa de skandenberg cu oameni ( de preferat sportivi profesionisti )

Pe locul 2 sala, exercitii care lucreaza in special linia spate-biceps-antebrat si exercitii de incheietura, de genul :

http://www.youtube.com/......ttp?/watch

| lucianadra explică (pentru Cosmin86):

De cate ori trebuie sa ma antrenez pe saptamana?

| lucianadra explică (pentru Cosmin86):

Este bine daca combin sala cu skanderbergul? ...adica dupa ce fac de ex:biceps si spate sa ma antrenez pentru skanderberg?

| lucianadra explică (pentru Cosmin86):

Skanderberg sa fac intr-o zi cand nu am antrenamente?

| Cosmin86 a răspuns (pentru lucianadra):

Da, normal. skandenberg faci 1 zi pe saptamana, la masa speciala, in rest sala.

Dar si la sala te antrenezi diferit, faci doar exercitii de baza si doar pentru forta ( sub 5 repetari, poti peste maresti greutatea )

| Cosmin86 a răspuns (pentru lucianadra):

Da, normal ca intr-o zi separata. chiar la 2 zile de sala.

eu fac :

luni (tras) : spate-biceps-antebrat
marti impins : piept, triceps, umeri
joi - picioare
vineri - skandenberg

29 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Si inca ceva, vezi pe ce tehnica ai mai multa forta ( top-roll, hook, side, etc. ).

| lucianadra explică (pentru Cosmin86):

Si de ex vineri cand fac skanderber sa fac si exercitii pentru incheietura si izometrie?

| Cosmin86 a răspuns (pentru lucianadra):

Nu, skandenbergul efectiv o sa-ti rupa incheietura. si e deja izometrie.

Cam asa arata un antrenamnet de skandenberg :

http://www.youtube.com/watch?v=qPNXl1flf8c

| lucianadra explică (pentru Cosmin86):

Tractiunile la bara ajuta la skanderberg?

| Cosmin86 a răspuns (pentru lucianadra):

Da.

Sa faci si tractiuni in prosop ( ajuta la degete ) si tractiuni cu incheietura indoita. Pe langa cele clasice evident.

p.s. : gaseste o bara groasa unde sa faci, daca nu e groasa infasori un prosop pana o faci mai groasa. Pentru skandenberg trebuie sa faci exercitii cu o priza diferita fata de bodybuilding

| lucianadra explică (pentru Cosmin86):

Tractiunile sa le fac cand fac spate si biceps?

| Cosmin86 a răspuns (pentru lucianadra):

Pai normal ca faci tractiuni cand faci spate happy

Spatele il lucrezi cu tractiuni, ramat si indreptari.

| lucianadra explică (pentru Cosmin86):

Mersi mult pentru raspunsuri, mai astept sfaturi de la tinebig grin

| lucianadra explică (pentru lucianadra):

Nu pot sa-l pun pe un baiat la skanderberg si am antebratul si bicepsul mai mari ca ai lui....cum fac sa-l pun?

| Cosmin86 a răspuns (pentru lucianadra):

Incearca din incheietura, sa-i sucesti incheietura pe spate sau sa-i desfaci degetele

si baga si muschii spatelui in miscare.

p.s. : degeaba ai bicepsul mai mare, bicepsul nu prea conteaza

| lucianadra explică (pentru Cosmin86):

Sau daca trage mai repede ca mine eu nu mai pot face nimichappy

| Cosmin86 a răspuns (pentru lucianadra):

Ba da, blochezi intrand pe rotatori, asa face instalatorul ( daniel andronache, campion european ) mereu.

vezi meciul asta :
http://www.youtube.com/watch?v=lBnsvc0IgbU

In dreapta, la 15:24, tipul in alb ( panfil ). Vezi, celalalt a fost mult mai rapid si mai puternic dar l-a blocat pe rotatori si apoi l-a dat

| lucianadra explică (pentru Cosmin86):

Eu am antebratul mai tare ca incheietura ce tehnica imi recomanzi?big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru lucianadra):

Hook

| lucianadra explică (pentru Cosmin86):

Sau nu inteleg eu care ma antrenez pentru forta si alti care nu fac nimic se joaca cu mine la skanderberg!sad

| Cosmin86 a răspuns (pentru lucianadra):

Cum te antrenezi tu pentru forta?

| lucianadra explică (pentru Cosmin86):

Pentru forta fac: 3 seri de 5 tractiuni la bara cu greutati, 3 seri a cate 5 repetari cu greutate mare, izometrie... daca te rog sa imi recomanzi un program saptamanal

| Cosmin86 a răspuns (pentru lucianadra):

Pai ok, dar ce obiective ai? skandenberg sau forta generala? nu le poti face pe amandoua in acelasi timp

p.s. : Paul Pirjol este cel mai puternic roman ( trage camioane, locomotive, etc. ) si totusi la skandenberg nu e nici macar in primii 10. De-asta zic, ori vrei forta generala, ori skandenberg.

| lucianadra explică (pentru Cosmin86):

Eu mai mult mas baza pe skanderberg!

| Cosmin86 a răspuns (pentru lucianadra):

Ai messenger?

| lucianadra explică (pentru Cosmin86):

Da

| Cosmin86 a răspuns (pentru lucianadra):

Zi id si iti povestesc acolo, ca mi-e lene sa tot pun comentarii

| lucianadra explică (pentru lucianadra):

Lucy_stroia

| lucianadra explică (pentru Cosmin86):

Asta este idul: lucy_stroia