| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa ma apuc se sport, greutati, exercitii etc...
Eu am 14 ani si ma masturbam( Stiu stiu sunt un pr##t pentru ca la 14 ani nici nu trebuia sa stiu ce e aia dar na) mi-au venit mintile la cap si o sa ma las de acest "sport" 110% happy
Dar intrebarea mea e daca voi face sport adica vor ridica greutati, voi duce o viata sanatoasa si sa am o masa musculara mare, n-o sa pot pentru ca m-am masturba#?(o faceam o data pe sapt sau la cateva zile) nu stiu daca m-am documentat corect dar de unde am citi spunea ca degeaba fac eu sport pentru ca n-o sa pot creste in muschi pentru ca m-am masturba# mult... crying
Este adevarat?
Cel mai bun raspuns primeste funda! big grin
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| AnastasiaK a răspuns:

Poti sa faci linistit atat flotari, tractiuni, abdomene, genuflexiuni, cat si sa lucrezi cu greutati (a, poti de asemenea si sa te masturbezi linistit) ca nu patesti nimic. Cat timp lucrezi cu greutatile potrivite si executi exercitiile corect, efectele nu pot fi decat pozitive. Pana acum nu exista niciun studiu stiintific sau vreo dovada concreta care sa demonstreze ca lucratul cu greutati opreste dezvoltarea (doar cativa oameni care si-au facut "studiile" in domeniu pe TPU si alte forumuri afirma asta cu certitudine). Cat despre ce ai gasit tu legat de efectele masturbarii, iti recomand sa verifici ceva mai multe surse si o sa descoperi singur ca nu e nimic neinregula cu masturbarea. Bafta!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, la 14 ani nu este indicat sa folosesti greutati, ca iti afecteaza dezvoltarea corpului.
Apuca-te de un sport ca sa te ajute sa te inalti si sa ti se dezvolte tot scheletul, ca risti sa ramai un pitic cu muschi, daca te apuci de greutati.
Esti micut pentru a face ceea ce-i necesar unuia de peste 20 de ani.
Manaca sanatos si inscrie-te la un sport adevarat: volei, bachet, handbal, inot, atletism, orice sport este bun pentru tine acum, la varsta cand trebuie sa te dezvolti complet, nu doar muschii de la maini!
Cat priveste masturbarea, mai rarut, ca-i mai sanatos!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Am 1.70 happy

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Si daca fac exercitii (ex: floatari, tractiuni, abdomene etc...) afecteaza?

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt frectie la picior de lemn, toate flotarile, tractiunile si abdomenele.
Tu ai nevoie de un sport care sa-ti puna la lucru toate grupele musculare, nu doar anumite grupe.
Nu stiu cine va spune sa folositi greutati la varsta adolescentei, ori va place sa-i copiati pe aia mari, dar nu sunt pentru voi!

| AnastasiaK a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti sa faci linistit atat flotari, tractiuni, abdomene, genuflexiuni, cat si sa lucrezi cu greutati (a, poti de asemenea si sa te masturbezi linistit) ca nu patesti nimic. Cat timp lucrezi cu greutatile potrivite si executi exercitiile corect, efectele nu pot fi decat pozitive. Pana acum nu exista niciun studiu stiintific sau vreo dovada concreta care sa demonstreze ca lucratul cu greutati opreste dezvoltarea (doar cativa oameni care si-au facut "studiile" in domeniu pe TPU si alte forumuri afirma asta cu certitudine). Cat despre ce ai gasit tu legat de efectele masturbarii, iti recomand sa verifici ceva mai multe surse si o sa descoperi singur ca nu e nimic neinregula cu masturbarea. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce prost gândești, masturbarea n-are nicio legătură cu.ah. straight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu are nici o legãturã, mergi experimenteazã o sa mai cresti tu, ce sfat iti dau este sã mai minimizezi PC(statul pe scaun) dacã esti gamer, eu am avut probleme la spate din cauza asta la 18 ani.

| RaduCiprian a răspuns:

Nu este indicat sa te apuci de "sala" la o varsta așa de frageda, am câțiva prieteni care au făcut prostia asta și acum, chiar daca au ceva masa musculară, au ramas micuți și cu pieptul deformat!

| AnastasiaK a răspuns (pentru RaduCiprian):

Am doua intrebari: 1. Cum esti asa sigur ca prietenii tai ar fi fost mai inalti daca nu lucrau cu greutati? 2. Ce intelegi prin "piept deformat"?

Plus, pentru viitor, inainte sa mai dai exemple prieteni, despre care se poate nici sa n-ai toate informatiile si nici sa nu fi lucrat corect, iti propun sa verifici cazuri precum Arnold Schwarzenegger (1.88m) ca tot e foarte cunoscut sau Aaron Reed (2m+). Inaltimile ti le-am zis eu, la ce varsta au inceput te las sa descoperi singurwinking

| Emanulusa a răspuns:

Nu are treaba una cu alta. Trebuie sa nu exagerezi și cu masturbarea. poți sa faci sport. Sa ai spor.