| Razvanxd3 a întrebat:

Salut tuturor. Am o mare problema si anume: am 16 ani, 1.80 si 50kg (va dati seama in ce hal arat.). Intrebarea este urmatoarea: ar fi bine sa ma apuc de sala sau nu? Unii prieteni mi-au spus ca trebuie sa ma mai ingras pentru sala, dar daca ar fi sa o iau asa nu fac sala nici pana la 20 de ani. De mancat mananc bine, sanatos 3-4 mese pe zi nu mananc porcarii fast-food etc.

Multumesc

12 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Nu ai pentru ce sa faci sala. Sala practic iti modeleaza corpul, nu te ingrasa. Exista o groaza de tineri care imbina sala cu proteinele dar NU le recomand. Poti incerca o dieta hiper-calorica, ar trebui sa mearga dar ar fi bine sa consulti pe cineva de specialitate ca sa nu ai probleme. Cresterea rapida in greutate iti poate provoca anumite probleme de sanatate, drept pentru care ar trebui sa adopti o dieta hiper-calorica de durata.

| Gstefan a răspuns (pentru TheAce):

Deci dupa tine, in loc sa puna masa de calitate, mai bine sa fie numai grasime nu?
Nu recomanzi sala cu proteinele, aici trebuia sa incetezi cu opinia ta.

| TheAce a răspuns (pentru Gstefan):

Masa de calitate? laughing)). Proteinele alea sunt cancer curat.

| Gstefan a răspuns (pentru TheAce):

A da, multumesc ca ai adus motive si dovezi ca sa indice ceea ce zici. Dar stai, am uitat, vorbesti ca sa te afli in treaba.

| Dkgray a răspuns (pentru TheAce):

Ciudat. Folosesc ''proteine'' de vreo 6 ani si sunt perfect sanatos. La fel si colegii mei de sala. Plus ca proteinele le consumi zilnic din alimente, iar pudrele proteice sunt extrase tot din alimente. N-ai nici cea mai vaga idee despre suplimente.

| Cosmin86 a răspuns (pentru TheAce):

Si tu consumi zilnic proteine, mai documenteaza-te sa vezi ce sunt

| TheAce a răspuns (pentru Cosmin86):

Proteinele sunt una, ''prafurile'' alta. Sa nu incurcam borcanele. Asa cum sucurile ''de portocale'' nu sunt din portocale etc.

| Cosmin86 a răspuns (pentru TheAce):

Prafurile sunt fix din mancare facute, nu exista ( inca ) proteine sintetice. Cele mai populare surse pentru "prafuri" sunt : zer, lapte, albus de ou. Pur si simplu proteina este separata de restul continutului ( graismi, etc. ) si pusa la cutie, e ceva destul de simplu.

Sunt foarte bune, te ajuta sa-ti asiguri necesarul proteic fara sa-ti fortezi stomacul mancand 7-8 mese consistente pe zi.

| Gstefan a răspuns:

Du-te la sala, incepe usor, mareste aportul de calori pe care le consumi zilnic, si incet incet ai sa cresti in greutate.
Tu mananci prea putin, de aceea ai 50 de kg. La 1.80 ar trebui sa ai cel putin 70 kg.

| danceisme a răspuns (pentru Gstefan):

70 de kg? e prea mult, mai ales ca e adolescenta...Ar arata ca Ompalompa.Sa mai puna 6-7 kg pe ea.Nu se aplica regula cu 10 kg diferenta in toate cazurile., ar fi prea grasa.

| Gstefan a răspuns (pentru danceisme):

E baiat, nu e fata.

| danceisme a răspuns (pentru Gstefan):

Atunci ai dreptate.