| kicsihari23 a întrebat:

Salut, vreau cateva sfaturi pentru jogging. Vrea sa incep si eu sa practic acest sport desi nu este chiar cea mai potrivita perioda din an pentru asta. Cam cat ar trebui sa alerg zilnic(eu fiind incepator), cati km sau cat timp? Vreau raspunsuri doar de la cei care stiu ce zic si nu sa dati copy/paste de pe google.multumesc anticipatwinking.

2 răspunsuri:
| hummer24 a răspuns:

Ok, timpul nu conteaza acum, daca esti incepator.
E greu de zis cum sa incepi pentru ca nu stiu cati km poti tu acum sa alergi fara sa obosesti prea tare!
Eu zic sa sa alergi 3 serii a cate 1 km cu pauza de 3 minute intre km, sau 5 minute intre km depinde de inima ta.
Daca nu poti sa alergi un intreg km atunci reduce la 500 m dupa care lunar mai pui cateva sute, pana ajungi la 1 km!
Daca alergi pe strada sau parc si nu stii cati km faci, atunci alearga 3 minute, pauza, 3 min pauza pana faci 12 reprize.
Probabil nu poti sa alergi 12 reprize a cate 3 minute la intensitate mare asa ca poti sa alergi 2 min a 6 reprize!
NU stiu care e nivelul tau de cardio si e f greu sa imi dau cu parerea.
Dar eu zic sa incerci modelul asta gen box cu 3 min 12 serii de alergari, daca nu poti atunci il poti ajusta cum vrei tu iar daca e prea frig afara si nu poti sa alergi mai ales ca acum vine iarna, atunci inlocuieste alergarile cu saritul coardei e practic acelasi lucru

| AliceThai a răspuns:

Eu zic sa alergi pana nu mai poti - ai grija cu aerul rece sa nu racesti, nu forta prea tare viteza - iar cand obosesti faci o pauza de 20' acolo unde te-ai oprit si alergi inapoi. In timp o sa rezisti mai mult si o sa alergi mai mult - din nou, dat fiind ca vine vremea rece, nu forta preas mult si ai grija cu transpiratia.