| kicsihari23 a întrebat:

Salut, vreau cateva sfaturi pentru jogging. Vrea sa incep si eu sa practic acest sport desi nu este chiar cea mai potrivita perioda din an pentru asta. Cam cat ar trebui sa alerg zilnic(ca incepator), cati km sau cat timp? Vreau raspunsuri doar de la cei care stiu ce zic si nu sa dati copy/paste de pe google.multumesc anticipatwinking.

Răspuns Câştigător
| baru a răspuns:

Sall. Se incepe cu 1- 2 km pe zi. De preferinta dimineata. Dupa 1 luna de antrenament, se mareste distanta la 2- 4 km. Dupa 2-3 luni obligatoriu, se va alerga 5, km. minim. In timpul alergarii, va trebui sa incerci, si sigur vei reusi, ca la trei patru pasi, sa respiri o singura data. O alta problema> In timp ce alergi, un picior alearga iar celalalt se odihneste, si invers. In acest fel vei reusi sa alergi din ce in ce mai mult. Meditatia> In timpul alergari incearca sa te gandesti ca picioarele tale sunt ca si un fulg, sau mediteaza la ceva frumos care se termina intr-un mod fericit. O ultima problema, seara este bine sa sari coarda si sa faci mobilitate. Vei mari rezistenta. Pa! Ma bucur ca mai vad tineri care vor sa faca sport. Bravo!

| kicsihari23 explică (pentru baru):

Multumesc de raspuns, chiar ma va ajuta big grin. Si cam cat ar trebui sa sar coarda?

3 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Dupa o luna de sarit coarda, cam 1 ora, Sa nu uit< Cu cat vremea este mai urata, cu atat vei alerga mai bine. Deci, vremea este cu tine. Totul depinde de ambitia ta si pentru ce faci! Dar, gandeste-te dupa 5, luni, cam ce corp modelat vei avea si cam ce rezistenta. Nu mai pun in evidenta tenul si ridurile. Indiferent de varsta. Pa!

| kicsihari23 explică (pentru baru):

Pai sunt adolescent laughing, in noiembrie implinesc 16 ani. Dar ai putea sa imi explici: cum adica cu cat vremea e mai urata pot alerga mai mult, nu inteleg big grin.