| Valentyn22 a întrebat:

Salut,vreau sa ma apuc de sala si daca e cineva care stie sa ma ajute sa fac un program pentru a lua in masa + alte cateva sfaturi ar fi superb,also ce parere aveti de proteine? P.S~ar fi de mare ajutor cineva care stie calumea, stiu as putea sa iau un antrenor la sala, dar de unde bani pentru asta

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Recomand o carte foarte buna, aseara am citit-o https://ro.scribd.com/doc/127967307/Culturism-Si-Alimentatie

recomand acest program https://www.bodybuilding.com/......ainer.html

in cartea aia scrie foarte multe program, alimentatie etc
proteina este caramida vieti desi parerea mea este extrem de importanta in culturism, viata de zi de zi

9 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Pentru program poti cere sfaturi pe http://www.culturism.ro/
Proteinele? Fara proteine nu cresti in masa musculara, iti trebuie minim 2gr/kg ( daca ai 60kg iti trebuie minim ~120 grame proteine ), Proteinele WHEY etc. sunt suplimente alimentare, adica daca nu ajungi la minimul proteinic necesar poti completa cu proteine, corpul absoare ~40grame proteine, de aceea multi iau cate ~30 grame la un interval de timp de ~4 ore.
Ai grija, exista multi "producatori" de proteine de proasta calitate ( din soia ), produsele lor sunt de o calitate foarte slaba, iti recomand producatori de renume cum ar fi My Protein, Pro Nutrition etc.
PS: 50 Gramde de My Protein fac cat 200 Gramde de Redis :)

| KronstadtResurrection a răspuns:

Ce inseamna "superb, also" si "calumea"?

| Albinuța767 a răspuns:

După ce faci exerciții nu te hidratezi jumate de ora. Iei fructe și legume bogate in vitamine. Mărul e cel mai bun pe lângă măr poți consuma alimente apoase la care nu va mai trebui sa bei apă. De exemplu chiwi, capsuni, cirese, caise, piersici. Legume castraveți, roși, salată verde. Că mâncare să nu mori de foame mănânci salată de dovleac sau de vinete și le pui pe o pâine cu semințe care îți dă saturantă și nu te va mai face sa mănânci de foame. Băuturi suc natural făcut acasă sau cumpărat. E mai bun acasă. Faci exerciții de forță?

Baftă!

| SemperPrimoris1992 a răspuns (pentru Albinuța767):

Tocmai am auzit cel mai prost sfat din istoria sfaturilor proaste..."sa nu bei apa"

Perfect

| Albinuța767 a răspuns (pentru SemperPrimoris1992):

Sa nu bea apa după antrenament timp de circa 30 de minute după antrenament. După aia are voie.

| RAY a răspuns (pentru Albinuța767):

Ce relevanta stiintifica are asta? din contra daca bea apa e mult mai bine ca daca este insetat

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Sa nu uit cardio se face dimineata pe la ora 10 iar culturismul seara dupa ora 17
https://bayesianbodybuilding.com/best-time-to-work-out/

| Albinuța767 a răspuns (pentru RAY):

Eu am avut un antrenor foarte exigent de înot. Nu mă lăsa să mănânc aproape nimic. Acel antrenor era unul și de sală mă trata foarte urât. Mă chema în fiecare dimineață la ora 4.00 și îmi cântarea kilogramele să vadă dacă am crescut în kilograme. Eu mai mâncăm ceva dulce și mai creștea un kilogram. După antrenament eram așa obosita voiam apa dar nu mă lăsa. Luam un kiwi și îmi trecea setea puțin. Asta-i viața. Într-o săptămână am făcut pătrățele și aveam mușchi. P.S sunt fata

| RAY a răspuns (pentru Albinuța767):

Foarte aiurea, este important sa mancam ceva inainte de sport gen miere bio