| spinteca a întrebat:

Salut vreau sa ma apuc si eu de sala si vreau sa stiu daca este bun acest supliment http://www.pronutrition.ro/produs.aspx?pID=197&cID=116&d ID=0&bID=0 DAU FUNDA

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Asta nu inseamna alimentatie buna, asta inseamna alimentatie praf. Dai banii degeaba pe produse, fara alimentatie nu cresti cu niciun supliment.

Ai nevoie de minim 4 mese pentru muschi, altfel :

- masa de dimineata ( foarte importanta, altfel arzi muschi pentru grasime, stare catabolica )
- masa pre-antrenament, cu 2 ore inainte, bogata in carbohidrati ( orez, cartofi, paste, etc. )
- masa post-antrenament, la 30-60 de min dupa antrenament, bogata in proteine+carbohidrati
- masa cu 2 ore inainte de culcare : proteine cu absorbtie lenta

Recomandat ar fi sa ai chiar mai multe, la 52 de kg ti-ar trebui vreo 5-6 mese.

proteine = carne, peste, branza, oua, lactate. Sa ai la fiecare masa din astea, in cantitati cat mai mari.

Dupa ce pui toate astea la punct, te gandesti la un supliment. Si NU ai nevoie de xplode al 52 de kg, ci de un gainer de genul :
http://www.megaproteine.ro/......er-5-4-kg/

Dar cumperi doar dupa ce pui alimentatia la punct, altfel iei degeaba.

Ce program de antrenament ai?

15 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Asa si-asa, e mult mai bun no-explode de la bsn (bine, e si de vreo 4 ori mai scump, dar chiar merita).

Dar esti sigur ca ai nevoie de un produs de genul si nu de altul?

| spinteca explică (pentru Cosmin86):

Mie imi trebuie un produs de cresterea muschilor sa ma ajute sa cresc tu ce imi recomanzi si o sa ai si funda stai linistit

| spinteca explică (pentru Cosmin86):

Eu vreau un produs pentru cresterea muschilor u imi recomanzi ceva mai bun

| Cosmin86 a răspuns (pentru spinteca):

Nu ma intereseaza funda, nu de-aia mi-am facut cont.

ca sa-ti recomand ceva, am nevoie de :

- varsta
- inaltime/greutate
- alimentatie

In functie de astea se alege un supliment, pentru ca exista o gama foarte larga de suplimente si toate sunt bune, dar depinde ce ai nevoie. Nu exista un supliment "universal"

| spinteca explică (pentru Cosmin86):

16 ani inatltime 1.80 gr 52 alimentatie buna

| Cosmin86 a răspuns (pentru spinteca):

Ce inseamna "alimentatie buna"? cate grame de proteine iti asiguri zilnic? cate mese ai pe zi, la care din ele ai carbohidrati si la care proteine?

| spinteca explică (pentru Cosmin86):

Am doua mese pe zi mananc la seara o bucata de carne si cartofi si salata dimineata sedvici

| spinteca explică (pentru Cosmin86):

Adica ce program la sala? am piep cu triceps spate cu biceps umeri cu trapez picioare cu abdoment

| spinteca explică (pentru spinteca):

Pai uite daca poti fami tu un regim de mancare adica dimineata ce sa mananc la pranz si seara cu pana de culcare si o sal respect

| spinteca explică (pentru Cosmin86):

Auzi daca nu te superi imi dai si mie id tau daca mai am o problema cu proteinele

| Cosmin86 a răspuns (pentru spinteca):

Ok, pe privat

| spinteca explică (pentru Cosmin86):

Pai nu-mi dai aici id si eu sa te bag in lista?

| Cosmin86 a răspuns (pentru spinteca):

Vezi mesajul privat, nu vreau sa-mi vada toata lumea id-ul

| Cosmin86 a răspuns (pentru spinteca):

Da click pe "mesaje" in partea stanga, ce e asa greu straight face

| spinteca explică (pentru Cosmin86):

Tiam trimis id meu pe privat baga-ma tu in lista ca la mine nu merge

| Cosmin86 a răspuns (pentru spinteca):

Asta nu inseamna alimentatie buna, asta inseamna alimentatie praf. Dai banii degeaba pe produse, fara alimentatie nu cresti cu niciun supliment.

Ai nevoie de minim 4 mese pentru muschi, altfel :

- masa de dimineata ( foarte importanta, altfel arzi muschi pentru grasime, stare catabolica )
- masa pre-antrenament, cu 2 ore inainte, bogata in carbohidrati ( orez, cartofi, paste, etc. )
- masa post-antrenament, la 30-60 de min dupa antrenament, bogata in proteine+carbohidrati
- masa cu 2 ore inainte de culcare : proteine cu absorbtie lenta

Recomandat ar fi sa ai chiar mai multe, la 52 de kg ti-ar trebui vreo 5-6 mese.

proteine = carne, peste, branza, oua, lactate. Sa ai la fiecare masa din astea, in cantitati cat mai mari.

Dupa ce pui toate astea la punct, te gandesti la un supliment. Si NU ai nevoie de xplode al 52 de kg, ci de un gainer de genul :
http://www.megaproteine.ro/......er-5-4-kg/

Dar cumperi doar dupa ce pui alimentatia la punct, altfel iei degeaba.

Ce program de antrenament ai?