| mihaidan12 a întrebat:

Salut.Vreau sa slabesc, am 14 ani, o inaltime de 1. 75cm si 95kg.Am facut mai multe exercitii, am incercat aproape toate metodele de pe net. Am renuntat la suc si dulciuci, mi-am luat si gantere sa fac exercitii si de 2 luni tot nu reusesc sa slabesc, ce pot face? (fara medic pls)

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Evident ca nu ai facut suficiente exercitii ca sa slabesti, de aceea nu ai slabit.

lasa ganterele ca NU sunt recomandate acum, dar poti s aincepi sa alergi zilnic cel putin 5km si vei vedea cum se topesc kilogramele.
Elimina din dieta ta: sucurile, dulciurile, painea, pastele fainoase si pizza.
Practic FARA dulciuri si FARA carbohidrati si in 6 luni poti pierde cele 20kg care sunt peste greutatea ta normala.

La 14 ani si 1.75m ar trebui sa ai 70 - maxim 75kg!

| mihaidan12 explică (pentru Violleta2022):

5km fara nicio pauza gen incontinuu sau pe tot parcursul zilei?

| Violleta2022 a răspuns (pentru mihaidan12):

Bineinteles ca alergat incontinuu toti cei 5 km pe care-i poti face lejer intr-o ora, ca poti alterna alergat cu mers rapid, alergat, apoi mers rapid, dar nu te opresti pana nu termini traseul.
Dupa 1 luna de facut asta vei fii capabil salergi cei 5km fara mers rapid.

| cristimihailov a răspuns:

Dietetician intai.
Nu mai fa asta singur.

| helpforyou a răspuns:

Nu iti trebuie metodele de pe net.

Totul tine de raportul dintrec caloriile ingerate si cele consumate de corp in diferite activitati.

Daca ii dai mai multe decat are nevoie atunci sigur se depoune.

Trebuie sa ai un stil de viata care sa fie echilibrat.

Recomandarea este sa nu consumi si grasimi si dulcuri deodata. Cam greu ca toate au grasimi si dulce in ele.

A doua recomandare este sa ai un spatiu de 12 -14 in care nu mananci. Daca iei 8 ore de somn iti mai raman sa acoperi 4- 6 ore. In acest interval poti sa bei o cafea, ceai, sa mananci cateva nuci. Bineinteles ca la acest interval ajungi progresiv.

Succes.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Încearcă să începi prin a tine o dieta, nu este de ajuns doar sa renunti la dulciuri și suc.
Degeaba faci sport dacă după mănânci prea mult, sportul reprezinta 20%, iar restul de 80% dieta.
Găsești multe fete și pe YouTube( unde povestesc despre experientele lor).
O să reușești, succes!