| rauull a întrebat:

Salut, vreau sa slabesc si eu cam 5-6 kg intr-o luna cine ma poate ajuta cu niste sfaturi, cate calorii sa consum, de mentionat ca vreau sa alerg in fiecare zi dimineata dar nu stiu cu cat sa incep si pana sa ajung si mai vreau sa merg si cu bicicleta ori dupa amiaza ori la o pauza scurta dupa alergat si mai vreau sa stiu si eu ce, cum si cat trebuie sa mananc, pentru ca de fiecare data cand am incercat, mai rau ma infometam de frica ca, consum multe calorii si astfel mai rau ma luau ameteliile si mai vreau sa stiu si eu niste alimente care ori cat de mult ai manca nu ingrasa deloc(sau macar aproape deloc, daca exista bineinteles)mersi si daca poate sa ma ajute cineva...stiu ca nu este foarte bine sa slabesti 5kg intr-o luna dar cred ca nici ceva foarte extrem sau imposibil, inca odata mersi.

Răspuns Câştigător
| crisbebe a răspuns:

In primul rand ca sa slabesti trebuie sa reduci dulciurile si paine adica nu de tot dar asa mai putin si paine pe zi nu mai mult de 4 feli de paine pe zi si poti sa manaci salate ca tot e vara iaurturi cu fulgi din astea asa mai putine prajeli seara la tv(tuturor ne place sa rontaim ceva la tv)sa nu iti iei covrigei si alte din astea ci fulgi de porumb sunt niste batoane dietetice cu fructe chiar si cu ciocolata si sunt foarte bune poti sa iei si biscuiti din acea belvita star.cam atat cu alimentatia acum sa trecem si la sport:
In fiecare seara sau dimineata fa exercitii si in cateva zile o sa se vada eu fac de miercuri si deja se vede.nu conteaza ce exercitii faci dar important e sa incepi cu 5 10 15...si cand ai ajns la 50 iei o pauza ma refer 5 genoflexiuni pe urma 10 si alete exercitii care alegi sa le faci eu de ex fac cu coarda:pun coarda intinsa pe jos si sar in jurul ei din stanga in dreapta sau orice vrei tu sa faci dar sa nu fie foarte abosotioare.
Poti sa iesi afara cu prietenii si sa faci gioking sa sari coarda orice nu conteaza dar sport sa fie poti sa iti inviti prietenele sa dansati chestii de genul asta dar ideea este sa nu fi sedentara ci sa faci sport mult si mai putin la calculator pentru ca ingrasa si dormitul la pranz sau lenevitul in exces iese clar din discutie (somnul ingrasa)dormi decat noaptea cat ai nevoie si in rest ce sa iti zic daca respecti o alimentatie bazata pe fructe si tot ce ti-am zis si daca faci sport iti garantez ca o sa slabesti si daca sari coarda destul de mult o sa fi muschi si patratele pe burta si la piciore la pulpa sus pielea o sa se intareasca nu o sa mai atarne iti zic din propria experiente.si apropo ce inaltime ai si cate kg? pentru ca de ex daca ai 1, 50 trebuie sa ai 40 de kg pentru ca trebuie sa ai cu 10 kg mai putin decat numarul de dupa virgula si tu cum ai 50 trebuie sa ai 40 cu 10 kg mai putin.este un simplu exemplu. sper ca te-am ajutat.
Incetati frate cu :nu manca dupa ora 19 pentru ca sunt pure aberatii poti sa mananci dar nu ca spartul asa ceva usor si o sa va zic si de ce poti sa mananci:noaptea, creierul si organismul are nevoie de resurse din corp si tu daca nu manaci de unde sa ia resurse? de ce credeti ca uneori ne trezim dimineata cu o foame si alteori nu? pentru ca in functie de efortul pe care il depui in ziua respectiva noapte organismul ea resursele din organism si noi daca nu mancam macar ceva usor ne imbolnavim pentru ca.cum s-ar zice lucreaza pe uscat.in caz ca zice cineva

8 răspunsuri:
| LoloSkate a răspuns:

Nu manca multe sare, multa paine, nu manca seara, nu te du la fast food des, si daca vrei sa alergi.de la 9-10 dimineata pana pe la 10 jum. Continua asa in jur de o saptamana -doua maxim si o sa slabest vreo 7 kg. fundita pls

| crisbebe a răspuns:

In primul rand ca sa slabesti trebuie sa reduci dulciurile si paine adica nu de tot dar asa mai putin si paine pe zi nu mai mult de 4 feli de paine pe zi si poti sa manaci salate ca tot e vara iaurturi cu fulgi din astea asa mai putine prajeli seara la tv(tuturor ne place sa rontaim ceva la tv)sa nu iti iei covrigei si alte din astea ci fulgi de porumb sunt niste batoane dietetice cu fructe chiar si cu ciocolata si sunt foarte bune poti sa iei si biscuiti din acea belvita star.cam atat cu alimentatia acum sa trecem si la sport:
In fiecare seara sau dimineata fa exercitii si in cateva zile o sa se vada eu fac de miercuri si deja se vede.nu conteaza ce exercitii faci dar important e sa incepi cu 5 10 15...si cand ai ajns la 50 iei o pauza ma refer 5 genoflexiuni pe urma 10 si alete exercitii care alegi sa le faci eu de ex fac cu coarda:pun coarda intinsa pe jos si sar in jurul ei din stanga in dreapta sau orice vrei tu sa faci dar sa nu fie foarte abosotioare.
Poti sa iesi afara cu prietenii si sa faci gioking sa sari coarda orice nu conteaza dar sport sa fie poti sa iti inviti prietenele sa dansati chestii de genul asta dar ideea este sa nu fi sedentara ci sa faci sport mult si mai putin la calculator pentru ca ingrasa si dormitul la pranz sau lenevitul in exces iese clar din discutie (somnul ingrasa)dormi decat noaptea cat ai nevoie si in rest ce sa iti zic daca respecti o alimentatie bazata pe fructe si tot ce ti-am zis si daca faci sport iti garantez ca o sa slabesti si daca sari coarda destul de mult o sa fi muschi si patratele pe burta si la piciore la pulpa sus pielea o sa se intareasca nu o sa mai atarne iti zic din propria experiente.si apropo ce inaltime ai si cate kg? pentru ca de ex daca ai 1, 50 trebuie sa ai 40 de kg pentru ca trebuie sa ai cu 10 kg mai putin decat numarul de dupa virgula si tu cum ai 50 trebuie sa ai 40 cu 10 kg mai putin.este un simplu exemplu. sper ca te-am ajutat.
Incetati frate cu :nu manca dupa ora 19 pentru ca sunt pure aberatii poti sa mananci dar nu ca spartul asa ceva usor si o sa va zic si de ce poti sa mananci:noaptea, creierul si organismul are nevoie de resurse din corp si tu daca nu manaci de unde sa ia resurse? de ce credeti ca uneori ne trezim dimineata cu o foame si alteori nu? pentru ca in functie de efortul pe care il depui in ziua respectiva noapte organismul ea resursele din organism si noi daca nu mancam macar ceva usor ne imbolnavim pentru ca.cum s-ar zice lucreaza pe uscat.in caz ca zice cineva.
si daca si alergi si mergi cu biccleta si faci tot ce ti-am zis logic ca o sa slabesti si eu am slabit ca am sarit coarda si nu am mai rontatit atata

| crisbebe a răspuns:

In primul rand ca sa slabesti trebuie sa reduci dulciurile si paine adica nu de tot dar asa mai putin si paine pe zi nu mai mult de 4 feli de paine pe zi si poti sa manaci salate ca tot e vara iaurturi cu fulgi din astea asa mai putine prajeli seara la tv(tuturor ne place sa rontaim ceva la tv)sa nu iti iei covrigei si alte din astea ci fulgi de porumb sunt niste batoane dietetice cu fructe chiar si cu ciocolata si sunt foarte bune poti sa iei si biscuiti din acea belvita star.cam atat cu alimentatia acum sa trecem si la sport:
In fiecare seara sau dimineata fa exercitii si in cateva zile o sa se vada eu fac de miercuri si deja se vede.nu conteaza ce exercitii faci dar important e sa incepi cu 5 10 15...si cand ai ajns la 50 iei o pauza ma refer 5 genoflexiuni pe urma 10 si alete exercitii care alegi sa le faci eu de ex fac cu coarda:pun coarda intinsa pe jos si sar in jurul ei din stanga in dreapta sau orice vrei tu sa faci dar sa nu fie foarte abosotioare.
Poti sa iesi afara cu prietenii si sa faci gioking sa sari coarda orice nu conteaza dar sport sa fie poti sa iti inviti prietenele sa dansati chestii de genul asta dar ideea este sa nu fi sedentara ci sa faci sport mult si mai putin la calculator pentru ca ingrasa si dormitul la pranz sau lenevitul in exces iese clar din discutie (somnul ingrasa)dormi decat noaptea cat ai nevoie si in rest ce sa iti zic daca respecti o alimentatie bazata pe fructe si tot ce ti-am zis si daca faci sport iti garantez ca o sa slabesti si daca sari coarda destul de mult o sa fi muschi si patratele pe burta si la piciore la pulpa sus pielea o sa se intareasca nu o sa mai atarne iti zic din propria experiente.si apropo ce inaltime ai si cate kg? pentru ca de ex daca ai 1, 50 trebuie sa ai 40 de kg pentru ca trebuie sa ai cu 10 kg mai putin decat numarul de dupa virgula si tu cum ai 50 trebuie sa ai 40 cu 10 kg mai putin.este un simplu exemplu. sper ca te-am ajutat.
Incetati frate cu :nu manca dupa ora 19 pentru ca sunt pure aberatii poti sa mananci dar nu ca spartul asa ceva usor si o sa va zic si de ce poti sa mananci:noaptea, creierul si organismul are nevoie de resurse din corp si tu daca nu manaci de unde sa ia resurse? de ce credeti ca uneori ne trezim dimineata cu o foame si alteori nu? pentru ca in functie de efortul pe care il depui in ziua respectiva noapte organismul ea resursele din organism si noi daca nu mancam macar ceva usor ne imbolnavim pentru ca.cum s-ar zice lucreaza pe uscat.in caz ca zice cineva.
si daca si alergi si mergi cu biccleta si faci tot ce ti-am zis logic ca o sa slabesti si eu am slabit ca am sarit coarda si nu am mai rontatit atata

| crisbebe a răspuns:

Scuze ca ti-am zis de 2 ori acelasi lucru aproape dar imi arata ca nu s-a pus

| IoanaTempah a răspuns:

In primul rand, intra pe acest site [ http://www.csid.ro/calory-calculator/ ] si calculeaza cate calorii poti consuma zilnic. Bineinteles, ca vei consuma mai putin decat spune acolo, daca vrei sa slabesti. E foarte bine cum ai spus tu mai sus, alearga dimineata, la pranz mergi pe bicicleta si seara fa exercitii pentru tot corpul. Evita prajelile, dulciurile, inceraca sa bei foarte multa apa, pentru ca te ajuta la detoxifiere. Nu manca dupa ora 6 sau daca chiar vrei sa mananci ceva, alege niste fructe. Inceraca sa mananci numai carne slaba [ pui, curcan, peste].

| pandadesignro a răspuns:

Daca vrei sa slabesti sanatos (nu-ti schimba modul sau ceea ce mananci acum) apuca-te de un sport, alergatul e foarte bun.
Tine-te de el.

Daca te apuci si de sport si de dieta de mancare s-ar putea sa fie mai rau pentru organismul tau.

| Ellliiii a răspuns:

Mananca des si putin.nu manca sarat incearca sa mananci multe legume. mananca foarte putina paine

Ps: Dupa ce mananci apa poti bea dupa 20 min(la fel si fructele) cel putin.(daca vei bea apa imediat dupa ce ai mancat te balonezi)

Miscare multa Si bine`nteles fara dulciuri...

Trebuie sa mentionez ceva miscarea e totul ex: eu am fost in tabara 1 saptamana, iar mancarea de acolo nu mi-a placut si am mancat numai chipsuri si dulciuri dar iti imaginezi ca mergeam foarte mult in drumetii si am facut foarte multa miscare in saptamana aceea.Iar cand am ajuns acasa am crezut ca am pus cel putin 2 kg da de unde slabisem 2kg 500 deci de aici poti trage multe concluzii

Sper ca ti-am fost de folos. Funditssaaa plssss :d

| blondu16 a răspuns:

E simplu cu mancatul las-o mai moale si incepe si fa sport macar de 3 ori pe saptamana 1 ora pe zi de preferat poti alerga sau face sala.