| ValyComan a întrebat:

Am 15 ani, 1.67m, 55-60 kg și aș vrea să mă apuc de sală. Întrebarea mea este dacă acest lucru îmi poate stopa creșterea. Îmi poate stopa creșterea? Menționez că sunt excluse din start genoflexiunile cu haltera pe spate, presa pentru picioare și orice alt exercițiu care îmi solicită prea mult coloana vertebrală. Vreau răspunsuri de la cei ce știu sigur acest lucru. Deci...mă pot dezvolta normal în condițiile în care fac sală? Funda pentru cel mai bun răspuns!

Răspuns Câştigător
| cancelarul a răspuns:

Sportul este foarte bun si te ajuta sa te dezvolti, dar nu in cantitati mari, este bine sa mergi la sala, dar sa nu te supra soliciti. Spor.

4 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

La 15 ani sala? Cam devreme... abia esti la pubertate, mai asteapta 1 an cel putin.

| natearchibald a răspuns:

Da, e ok daca faci sala si iti poate stopa cresterea doar daca ridici deasupra capului, deci sa nu faci indreptari (deadlift). Presa nu iti stopeaza cresterea. Deci mersul la sala, corect practicat, nu reduce inaltimea finala si nu stopeaza cresterea in inaltime.

| Cosmin86 a răspuns (pentru natearchibald):

La indreptari nu ridici deasupra capului

| MARIUS122 a răspuns (pentru natearchibald):

Eu fac de cateva luni indreptari, genoflexiuni cu greutati mari si aceasta nu mi-a oprit cresterea.