| BountyH a întrebat:

Am 14 ani si as vrea sa ma apuc de sala, dar ma pune pe ganduri problema cresterii in inaltime.Pe sfatul medicului am citit ca daca te apuci de sala, nu-ti influenteaza intr-un mod negativ cresterea ci chiar dimpotriva influenteaza hormonul de crestere intr-un mod pozitiv. Dar pe alte forumuri vad pareri cum ca ar stopa cresterea in inaltime.Totusi as mai dori niste pareri de la voi. Am 1, 72 in acest moment. Daca ma apuc de sala si nu o sa fac niste antrenamente de intensitate foarte mare sau exercitii care imi solicita coloana o sa mai cresc pana la 20 ani de preferat aproximativ 1, 85. ATENTIE! Doresc doar pareri argumentate, daca aveti o parere dar nu stiti sa o argumentati mai bine va abtineti. Multumesc!

1 răspuns:
| Gmcc a răspuns:

Deci hai sa-ti zic ceva! Daca faci sala poti sa faci anumite exerciti: de exemplu presa(pentru muschi picioarelor) aia nu e recomandata pentru cei cu probleme in cresterea inaltimi deoarece preseaza osu si el stacneaza din crestere! Eu decat pe asta o stiam dar daca te duci la o sala buna presupun ca o sa aiba acolo un atrenor ceva si o sa te ajute la inceput ce grupe de muschi sa faciwinking!