| Camper123 a întrebat:

Salutare, am 16 ani si sunt cam slabut si as vrea sa pun ceva masa musculara pe biceps si piept imi puteti spune si mie un program adica ce sa fac luni, marti... si cate flotari si tractiuni sa fac?

Răspuns Câştigător
| raMLesS a răspuns:

Salut HaPy, faci zilnic câte 70 flotări, cu pauză dacă nu poti fără, faci şi 10 în pumn pentru a ţi-l întării. în fiecare zi adaugi cu 2 mai mult, umplii 2 sticle de 5 l cu nisip le pui pe o şipcă :)) şi faci vreo 3 serii de câte 30 ridicări, stai pe scaun întins sau pe pat. Dacă ţ-i se par prea uşoare bidoanele, umplii 2 bidoane de 10l cu nisip şi faci 3 serii de câte 30 ridicări, adaugi cu 2 mai multe în fiecare zi.
Faci o pauză de 1-2 minute apoi faci tracţiuni la o bară care să te ţina :)), faci 5-6 serii de câte 30 ridicări, dacă numai poţi faci o mică pauză iar peste 2 săptămâni faci fără oprire câte o serie pe rând.
Faci fandări fără haltere faci exerciţii pentru abdomen şi alimentaţia e importantă
Alegi nişte legume de-aici, cumperi şi faci o salată :

http://sfatulparintilor.ro/......anismului/

Sper că ţi-am fost de ajutor.

| Cosmin86 a răspuns (pentru raMLesS):

Muschii se fac marind greutatea, NU numarul de repetari.

Si NU zilnic, ei se dezvolta in cele 3-4 zile de odihna necesare dupa un antrenament intens.

Mda... acum inteleg de ce spuneai ca ti se "dezumfla" muschii de la "proteine" (nici nu stiai sa spui suplimente )... ca ai ZERO experienta in domeniu.

Apuca-te de sah.

| CatalinPTM a răspuns (pentru raMLesS):

Tu vrei ca el sa puna muschi cu salata, flotari si tractiuni zilnic? laughing
Mai documenteaza-te.

| raMLesS a răspuns (pentru CatalinPTM):

Da asta vreau, mai documentează-te laughing.

| alexandricuta a răspuns (pentru raMLesS):

Chestia asta cu faci zilnic cate 70 de flotari sau in fiecare zi adaugi cu 2 mai mult este cea mai mare tampenie pe care am auzit-o. Daca faci in fiecare zi eexercitii dai in suprantrenament. Eu cand am inceput cu flotarile de abia facem 5 serii de cate 15 cu pauza dpai 70 si in fiecare zi laughing) Recomand antrenarea cu flotari 3 zile pe saptamana cu cate o zi de pauza intre ele si antrenarea cu greuatati a unei grupe musculare o data pe saptamana nu in fiecare zi laughing)

| raMLesS a răspuns (pentru alexandricuta):

laughing

16 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Tu cu flotari si tractiuni vrei sa pui muschi?

Ori te duci la sala, ori faci un antrenament mai complex ( adaugi si muscle-up + multe alte exercitii ).

| LaurNebunu a răspuns:

Pai nu asa pui masa musculara laughing trebuie sa mananci bine si sanatos si proteine din mancare sau ia steroizi eu am vrut sa iau mai de mult dar nu mi place sa fiu greu pentru ca ma misc bine asa si pentru exercitii flotari si tractiuni pune ti o bara la tine in camera eu am deja una si e super exercitiul te ajuta la spate si la brate bine de tot ai si forta

| LaurNebunu a răspuns:

Sau te poti uita pe youtube la Angel Fitness

| SergioRamos4 a răspuns:

Tu chiar ca esti copac cu flotarile tale, auzi tu cica faci zilnic cate 70 de flotari. laughing)
Pai cu exercitiile alea nu o sa progresezi inveci.

| raMLesS a răspuns (pentru SergioRamos4):

Bă sergio, nu am spus numai de flotări am zis şi de tracţiuni şi de altele aşa că mai gândeşte şi tu ce spui.

| SergioRamos4 a răspuns (pentru raMLesS):

Nu intelegi ca cu acele exercitii nu faci nimic trebuie sa mergi la sala si sa ai o alimentatie bazata pe proteine, carbohidrati si grasimi sanatoase, si trebuie sa ai 5-6 mese pe zi, atat nu va duce cap-ul.

| sasha898 a răspuns (pentru raMLesS):

Nu mai da sfaturi de copil firav, mai bine l-ai asculta pe cosmin ca are el experienta destula.

| raMLesS a răspuns (pentru sasha898):

Şi eu am destula experienţă deci poate să meargă la sala dar am dat şi eu nişte sfaturi şi nu văd de ce găsiţi mereu motive de ceartă?

| sasha898 a răspuns (pentru raMLesS):

Din cate am vazut in mesaju de mai sus, tu esti cel care cauta cearta.

| raMLesS a răspuns (pentru sasha898):

Nu prea cred.

| Guzu_Cristi_1965 a răspuns:

Salut,succes la facut muschi, antreneaza-te cum vrei si fa-ti un obicei din asta. Totusi, din experienta iti spun sa nu te concentrezi doar pe muschii din față. Eu am facut flotari 6 luni fara sa lucrez spate, mi-au crescut pieptul bratele, dar in acelasi timp umerii mi s-au deplasat in față, ca si cum as fi cocosat. Sfatul meu e sa nu uiti sa faci tractiuni, macar uneori, ca sa te dezvolti echilibrat, si sa cauti metode de a-ti intinde bicepsii, pieptul, pentru ca devin tensionati la un moment dat. Good luck.