| anonim_4396 a întrebat:

Salutare. Am 17 ani, aproape 18 si fac sala de o luna. Ar trebui sa iau creatina de pe acum?
Precisez am 84 kg si nu neaparat vreau sa slabesc dar vreau sa-mi formez masa musculara cat mai repede

Răspuns Câştigător
| Nicu20005 a răspuns:

Eu zic sa iei proteina de la WEIDER, creatina ajuta doar la timpul de recuperare al mușchilor după antrenament și al rezistentei lor, nu are treabă cu creșterea. Totuși dacă plănuiești sa te duci zi de zi la sală și chiar sa lucrezi nu sa pierzi timpul atunci creatina e o alegere buna.

Deci că să îți răspund: Nu, ia-ți proteina e 300 de lei 5 kg

Și stai departe de pronutrition

| Taticu1337 a răspuns (pentru Nicu20005):

Am gasit de la MyProtein. E bine?

| Nicu20005 a răspuns (pentru Taticu1337):

Da si alea sunt bune, pentru energie poți să optezi pentru niste multivitamine cum ar fi Animal Pack sau pentru Tribusteron care practic face ceea ce fac și steroizii(cresc testosteronul deci mușchii de refac mai repede) doar că e făcut din plante și are un efect mai mic că steroizii.
Dar cum am spus în alt răspuns, trebuie să îți iei prin a data o proteina buna.

4 răspunsuri:
| nugasescusernameliber a răspuns:

Muschii se fac cu muschi, adica proteine. Pe care le poti lua si din alimentatie, carne, soia, leguminoase, ciuperci, seminte si nuci, semintele de chia au foarte multe proteine. Creatina iti da mai mult rezistenta si poti lucra mai mult la sala, eventual arzi grasimi, insa nu este un supliment proteic.

| Taticu1337 a răspuns (pentru nugasescusernameliber):

Si de ce fel de suplimente proteice imi recomanzi? Eu as vrea doar ca sa pot avea mai multa energie, etc