| SoleX a întrebat:

Am 18 ani 1.83 si 62 de kg.As vrea sa ajung undeva la 70 de kg, nu conteaza daca pun grasime, vreau sa ma ajutati sa ating undeva la 3000-3500 calorii pe zi.Nu dispun de foarte multi bani asa ca nu ma incarcati cu suplimente sau cu nu stiu ce alimente minune.Si momentan nu merg la sala pentru ca nu am timp.Multumesc mult, sper sa ma ajute cineva!

8 răspunsuri:
| CulturismsiFitness a răspuns:

Ce vrei tu nu recomand deoarece la varsta care o ai ti se schimba metabolismul si daca as fi in locul tau as avea grija la ce mananc,
Tine minte ca multi vor sa slabeasca si nu reusesc, daca nu dispui de prea multi bani atunci intra pe site de la redis si cauta acolo gainere, nu sunt scumpe si merita sa incerci.
Daca nu vrei sa iei suplimente atunci incearca sa mananci de 5 ori pe zi sau mai mult.
Atentie! nu manca de fiecare data pana esti plin, mananca pana ai senzatia de satul. Eu asa fac, doar ca eu mananc de 9 ori intr-o zi...

| SoleX explică (pentru CulturismsiFitness):

Ok,mersi mult! Am inteles ca suplimentele de la redis nu isi fac efectul!

| CulturismsiFitness a răspuns (pentru SoleX):

Cand vine vorba de suplimente si ce efect au asupra anumitor indivizi putem scrie carti intregi, pe scurt ideea e ca fiecare sportiv e diferit si unic in felul lui, deci daca la mine au efect suplimentele de la redis de exemplu atunci nu inseamna ca trebuie sa aiba efect si la tine poate la tine au efect mai bun suplimentele de la alta companie, totul tine de organism, nu de brand neaparat. Eu am folosit redis 1 an de zile si doar dupa 3 luni de suplimente am inceput sa explodez in masa musculara si forta... deci incearca si vezi...

| SoleX explică (pentru CulturismsiFitness):

Si care supliment de la redis mi-l recomanzi, dupa cum ti-ai dat seama sunt un ectomorf cum nu s-a mai vazut laughing.Si inca o intrebare, pot sa iau de exemplu dextroza ca sursa de carbo? E si ieftina!

| CulturismsiFitness a răspuns (pentru SoleX):

De la redis recomad mass forte creatin r
nu iti mai trebuie creatina pentru ca suplimentul are deja.
dextroza se ia cu creatina pentru gust mai placut.

| SoleX explică (pentru CulturismsiFitness):

Ce imi recomanzi sa mananc zilnic, in ciuda faptului ca sunt ectomorf si nici nu pot sa mananc mai mult, ca nu prea intra si nici nu dispun de foarte multi bani!

| CulturismsiFitness a răspuns (pentru SoleX):

Carne, proteina, orez cate 200 grame sau 300, fructe, legume, peste...

| Pelmus_Antonio_1993 a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa iei in greutate prin mancare. poti si prin masa musculara... daca vrei neaparat prin mancare ai grija la ce mananci. nu baga chimicale in tine.