| RTDRomania a întrebat:

Salutare,am si eu nevoie de o parere
Am 19 ani, 87 kg si 1, 77 metri.
Vreau sa slabesc dar sa pun masa musculara nu grasime laughing
Ce proteine as putea cumpara pentru a creste in masa musculara?
Multumesc! big grin

10 răspunsuri:
| gratargratar a răspuns:

Nu ai nevoie de proteine. Fa sport mult si impuneti un regim echilibrat: tine posturile.

Proteinele nu sunt bune pentru ca iti umfla muschii, fara a-ti adauga forta. In plus, odata ce nu mai consumi, te flescaiesti.
Eu iti recomand sa faci sala si sa te duci la inot fara sa iei suplimente. O sa vezi o diferenta enorma intre ce inseamna sa ai fibra si ce inseamna sa ai niste muschi-proteina. E diferenta si ca aspect estetic si ca practicitate.

| Cosmin86 a răspuns (pentru gratargratar):

Serios? Proteinele iti umfla muschii fara forta? Te flescaiesti dupa?

Proteinele se gasesc in CARNE, branza, oua, nuci, migdale, fasole, linte, naut.

Prafurile tot din MANCARE sunt extrase.

p.s.: e IMPOSIBIL ANATOMIC sa maresti masa musculara fara sa creasca si forta, intreaba pe ORICINE de la medicina.

Esti doar un COPIL MIC, care nu stie NIMIC si isi da si el cu parerea, nu?

Auzi, se "flescaiesc" muschii laughing)))

| gratargratar a răspuns (pentru Cosmin86):

Esti putin schizofrenic. Ai auzit de hipertrofism? Dar de synthol?
Dupa logica ta, un actor de wresling ar trebui sa-l bata mar pe unu de la MMA.
Eu am facut masa musculara considerabila (fibra) fara sa iau proteine. Nu am muschii umflati cu pompa, dar sunt foarte bine conturati si tonifiati. Ai vazut ce corp avea Bruce Lee? Era slabut, dar plin de fibra. Nu lua proteine.

Proteinele alea care se gasesc in ce spui tu sunt diferite de proteinele pe care le iei ca supliment. Termenul e o denumire generica pentru macromolecule care au mii de structuri diferite. De asemenea, a lua proteine ca supliment e ca si cand mananci zahar direct din borcan, in loc de a-l folosi la prajitura. Adica e un exces.

Tie ti se pare natural sa te umflii ca balonul in cateva luni? Sa faci niste halci de carne la brate si la spate, pe care sa-i numesti muschi?
Lasa-te de proteine o luna sa vezi ca ti se flescaiesc mainile si poti invata sa zbori cu propriile aripi. Adica "muschii" aia, fiind construiti artificial, organismul are nevoie mereu de supliment pentru a-i intretine (dpdv mecanic si nervos). Ei nu survin de pe urma unei dezvoltari fiziologice normale, progresive a organismului, ci reprezinta un puseu de subtante nutritive pe care, datorita exercitiilor desfasurate in acelasi interval de timp, organismul le depoziteaza sub forma de "muschi". Altfel le-ar fi depozitat sub forma de grasime. Pentru ca organismului nu-i pasa daca are muschi sau grasime, ci cauta doar sa depoziteze energie pentru situatiile in care esti lipsit de hrana (e un procedeu atavic).

| randy93333 a răspuns (pentru Cosmin86):

Am o curiozitate. Sa zicem ca fac 70kg impins la piept si dupa cateva antrenamente reusesc sa cresc la 75. Inseamna ca mi-a crescut masa musculara la piept nu?

| Cosmin86 a răspuns (pentru gratargratar):

Synthol este un ulei... NU este o proteina. Synthol se injecteaza ca sa pari mai mare, evident fara NICIO FORMA. Synthol este folosit de cocalari, NU de sportivi.

"Lasa-te de proteine o luna", m-am lasat de 2 ani, dupa ce am folosit aproape 8 ani. Am 31 de ani, fac sala de la 16 ani. eu nu vorbesc in "luni", ci in ani de zile, vezi si tu ca am peste 20.000 de raspunsuri aici si pe culturism.ro, TOATE la capitolul sport.

"Dupa logica ta, un actor de wresling ar trebui sa-l bata mar pe unu de la MMA.", CAND am zis eu asa ceva? Eu fac si MMA si Kickboxing... si nu au nicio treaba cu culturismul (scuzi cacofonia).

"Eu am facut masa musculara considerabila (fibra) fara sa iau proteine. ", adica ai stat NEMANCAT?

Proteine = MANCARE. Si bunica ia proteine. Ce vrei tu sa spui sunt SUPLIMENTE... fa si tu diferenta.

"De asemenea, a lua proteine ca supliment e ca si cand mananci zahar direct din borcan, in loc de a-l folosi la prajitura. Adica e un exces.", nu chiar... pe ORICE cutie de suplimente scrie clar ca NU inlocuiesc alimentatia... tu ai nevoie de 2 grame de proteina/kg-corp zilnic, daca NU POTI sa-ti asiguri din alimentatie, iei suplimente cat sa-ti asiguri NECESARUL, nu exces.

"Tie ti se pare natural sa te umflii ca balonul in cateva luni", eu am folosit 8 ani si nu m-am umflat, am antrenat fibra si forta (skandenberg competitional, MMA, kickboxing). Proteinele ca si supliment refac fibrele dupa antrenament, NU UMFLA (creatina, oxidul nitric umfla).

p.s.: bruce lee folosea suplimente, documenteaza-te mai bine :)

http://www.thebioneer.com/bruce-lees-diet/

"Interestingly, Bruce was an advocate of using supplements in addition to his regular diet.".

Vezi si interviuri cu el, pe langa articole, Bruce Lee folosea suplimente la greu, doar nu crezi ca avea viteza si forta aia fara nimic :)

| Cosmin86 a răspuns (pentru randy93333):

Sau doar forta. Poti mari doar forta fara masa (fibrele cu contractie rapida, parca 2B se numeau).

Spre ex. eu cand faceam skandenberg competitional, ma interesa sa-mi maresc forta (maxim 1-3 repetari/serie, deci maxim 3 tractiuni dar cu discuri legate de mine) fara sa-mi maresc masa, deoarece cresterea masei musculare => alta greutate => alta categorie de concurs, ceea ce nu-mi convenea.

Poti mari forta fara sa maresti masa, invers nu se poate.

| Kerre a răspuns:

Salut, poti incerca Proteina din zer sau Impact Whey Protein.

| Itzhic a răspuns:

Nu sunt in masura sa iti dau sfaturi in acest domeniu dar vezi pe https://www.myprotein.ro/ iti vor recomanda proteine si alte suplimente nutritive in functie de obictivul tau si un program de antrenament standard pentru acel obiectiv. Mult noroc!

| Dragos03 a răspuns:

Heeeei, crede-ma. iti inteleg problema, ma confrunt cu ea de jumatate de an dar deja pot vedea niste schimbari bune laughing
Cat despre partea cu proteine, suplimentatie pertotal, ce iti recomand este Impact Whey Protein de la MyProtein ( https://bit.ly/2EyxJZB ), eu asta folosesc de mai bine de 4 luni si pot spune ca sunt multumit. Nu-ti fa griji, proteinele nu "te umfla cu pompa", nu e creatina sau direct steroizi... este doar un supliment care te ajuta sa iti iei aportul de proteine pe o zi (in cazul tau 150g proteiene pe zi), nu o sa te desumfli cand te opresti din luat, deci fara griji.hee hee
Alt supliment care ajuta in arderea grasimi este carnitina, un prieten a luat si chiar a avut efect pe el, dar nu e neaparata nevoie, oricum, sper ca te-am ajutat si spor!winking

| RTDRomania explică (pentru Dragos03):

Multumesc,cineva care intelege, am mai luat proteine dar erau doar de mentinere si nu imi e frica ca ma umfla cum spun altii, o sa iti incerc sfatul big grin