| Darbuka_Andy_1905 a întrebat:

Salutare. As vrea să stiu dacă după vârsta de 16 ani se mai creste. specific că tatăl meu are 1.83 iar mama 1.55. Dacă ar fi să mai cresc c-am cât as mai putea? 10-15 cm? astept răspunsuri. cel mai bun primeste FUNDĂ!

Răspuns Câştigător
| iulianr a răspuns:

Cu siguranta mai cresti. Nu cred ca se poate stabili cu cat..depinde si de alimentatie, daca practici un sport care iti incetineste cresterea sau te ajuta sa cresti si cel mai important, de gene. Oricum este sigur ca mai cresti, mai ales ca esti baiat. Eu pe la 16 ani eram cu mult mai mic decat tatal meu, iar acum am 20 de ani si l-am depasit in inaltime. Si el tot pe acolo are...in jur de 1.80. El a ramas la inaltimea asta, iar eu am crescut. Oricum, depinde foarte mult de cum este structurat corpul tau.

| Darbuka_Andy_1905 explică (pentru iulianr):

Îti multumesc. cred că mă simt mai bine happy

3 răspunsuri:
| iSwag a răspuns:

Din cate stiu, cartilajele se "inchid" pe la 20 si ceva de ani (adica nu o sa mai poti creste).
Nu prea stiu ce influenta poate avea alimentatia, dar daca faci un anumit sport (nu neaparat basket sau inot, care se stie ca sunt cele mai bune pentru asta), sport sa fie. big grin

| Dia230 a răspuns:

Este posibil sa mai cresti dar asta nu prea ai cum sa stabilesti cat sau cand.De exemplu parintii mei sunt mai scunzi ca mine(mama1, 65 iar tata 1, 70)iar eu am 15 ani si inaltime 1, 74