| lauh a întrebat:

Salutare, as vrea sa stiu daca este indicat sa iau Creatina...M'am apucat de sala si vreau sa ma tin.Nu vreau sa iau prafuri pentru umflat sau chestii daunatoare.Am inteles doar ca, creatina ajuta la recuperarea dupa efort si asigurarea energiei pentru antrenament. 18 ani, 1.76 68 kg

19 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Daca vrei recuperare, glutamina e mai buna.

Creatina te si umfla, datorita retentiei de apa, dar asta nu e neaparat ceva rau.

retentie de apa = hidratare happy

| lauh explică (pentru Cosmin86):

Aham, atat am vrut sa stiu. in concluzie, creatina nu face nimic rau?happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru lauh):

Doar daca nu te hidratezi corespunzator si ai rinichii sanatosi.

Si ramai la maxim 5 grame pe zi, luate cu 30 de min inainte de antrenament.

| DraudeS a răspuns:

NU!
Nu este indicata creatina deloc! (Medical vorbind), nici proteine, steroizi, aminoacizi, etc.
Un program bine pus la sala si mesele regulate care sa contina carne (Proteine), lapte/branza (Calciu) si fructe/legume (Vitamine).

Sanatate!

| GrigMatei a răspuns (pentru DraudeS):

Te-ai contrazis singur.Esti praf.

| BracKMyhay95 a răspuns (pentru DraudeS):

Ce fel de nutritionist zice asa ceva, avand in vedere ca proteinele (suplimentele) sunt facute tot din mancare (zer, soia, oua)?

| hibrid112 a răspuns (pentru DraudeS):

Proteinele ma rog dc nu sunt indicatelaughing?

| DraudeS a răspuns:

Voi o luati "Braila" rau de tot! Dragii mei medici nutritionisti, cum puteti sa spuneti ca proteinele si creatina (Alea de le cumperi de Redis sau mai stiu eu ce prostii) sunt aceeasi mancare de peste cu carnea naturala? Voi chiar nu ganditi? Cum puteti incuraja la asemenea chimicale? ...In fine, decizia omului in final daca vrea sau nu, iar in final mai usor cu jignirile ca nu suntem pe maidan, si tot ce am facut a fost sa-mi expun punctul de vedere.
Spor!

| BracKMyhay95 a răspuns (pentru DraudeS):

A zis cineva ceva de "Redis"? Noi ne referim aicea la firmele cu renume. Tragi concluzii fara ca macar sa citesti toate raspunsurile.

| Cosmin86 a răspuns (pentru DraudeS):

Lasa Redis, vorbim de suplimente adevarate, avizate medical si FDA, care nu contin nici macar aspartam, doar proteina pura extrasa din mancare.

| endeavour a răspuns (pentru DraudeS):

Ai dreptate, aste sunt ca mediacamentele alea de mananci sarat si te umfli de ele...va umflati doar sa aratati bine. faceti pe cale naturala.

| Cosmin86 a răspuns (pentru endeavour):

Serios? De cand suplimentele sunt medicamente?

suplimente = mancare concentrata.

Tu habar nu ai despre ce vorbesti, nu? Nu ai citit o carte de nutritie in viata ta?

| GrigMatei a răspuns:

"prafurile" alea sunt foarte bune, te ajuta sa iei in greutate mai repede.http://www.megaproteine.ro/......ner-2-7kg/
In zilele cand te duci la sala iei 2 shakeuri, unul intre mese si cealalt dupa antrenament si cand nu te duci iei doar unul.Nu te mai lua dupa toti ratatii care zic ca nu-s bune.

| endeavour a răspuns:

Energia o iei din alimentele necesare nu din prafurile alea.fa totul pe cale naturala..parerea mea happy

| GrigMatei a răspuns (pentru endeavour):

Si cu suplimente tot natural e bossule.

| lauh explică:

Nu ma intereseaza sa ma umflu cu prafuri... vreau doar ceva ce asigura energia pe parcursul antrenamentului.

| TymbarkCo0L a răspuns:

Creatina este steroidul natural....retine apa, creste forta/masa la fel ca un steroid mai bine iti proteina din zer/amino sau bcaa sunt pentru recuperare...da pentru tine cel mai indicat ar fi serious mass de la on pentru ca tu ai nevoie de gainer cu multe proteine+calorii la greutatea ta

| TymbarkCo0L a răspuns (pentru TymbarkCo0L):

Aporpo funda daca am fost de folos

| Sergiu_9417 a răspuns:

Creatina de cele mai multe ori se ia pentru masa musculara.Pentru ce iti trebuie tie incearca Glutamina sau Dextroza.