| alx99799 a întrebat:

Salutare,ce suplimente as putea lua pentru tipul de ectomorf? Practic si un sport de performanta care necesita un efort mai mare si mai multa energie. Ma antrenez cam 2 ore pe zi, alergare 30km si as vrea sa pun si ceva masa musculara pe mine.Ma poate ajuta cineva?

3 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Raspunsul nu se afla in suplimente, ci in mancare. Mananca mult. Cat mai mult, dar si sanatos. Poti consuma si dulciuri daca alergi atat de mult. Fara minim 4000 kcal pe zi nu vei face nimic. Gainerele sunt pline de zahar, mai bine mananci o ciocolata si iei o pudra proteica (concentrat proteic) in cazul in care nu poti consuma suficiente proteine.

| bavl a răspuns:

Salutare. Ca si ectomorf ti-as sugera sa te orientezi catre gainere (sacii aia mari de proteine cu cupa mare) ai nevoie de carbohidrati si calorii pe masura pe langa proteina de sustinere.
O varianta ok este www.proteinoutlet.ro/blade-sport-blade-muscle-maxx-7-kg. fiind la 7 kg, te tine ceva si pretul este decent.

| raluca0604 a răspuns:

Salut!

Uite aici informatii pentru tipul tau somatic:
https://proteinhouse.ro/......Ectomorfi/

Eu imi iau in general produse de la Kevin Levrone si Dorian Yates Nutrition pentru ca sunt mai de calitate ca restul.