| Marko556 a întrebat:

Salutare,Dacă iau pauză 2 săptămâni de la sală, o sa scad în masă musculară? Menționez ca fac sală de 9 luni.

Răspuns Câştigător
| LorenzoRon a răspuns:

Salut, Andrei!

Poti face pauza linistit, masa musculara nu se pierde asa usor, cum nici nu se castiga asa usor.
Iti poti mentine cat mai mult masa musculara, asigurandu-ti necesarul de proteine zilnic.
Atat timp cat nu ai sub 100 de proteine pe zi(ca banuiesc ca ai undeva pe la 80 de kg) nu iti va scadea semnificativ masa musculara.

Fa pauza linistit pana anul viitor, ca este timp sa cresti.
Bafta si bucura-te de sarbatori!

| Marko556 explică (pentru LorenzoRon):

Am 81 kg

| LorenzoRon a răspuns (pentru Marko556):

Atunci ramane valabil sfatul meu.
Asigura-ti in jur de 100-120 de proteine pe zi.

Succes si bucura-te de vacanta!

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu se va pierde nici daca faci pauza un an,pierderea are loc in urma
imbatraniri
diete stupide,ca uni inteleg ca daca slabesti pierzi si masa musculara,dar daca consumi proteine nu pierzi masa musculara,organismul nu vrea sa piarda nimic, consuma carne, suplimente, mai baga si tu flotări, tractiuni la bara, genoflexiuni cu doua gantere

recomand http://www.youtube.com/user/Angelfitnesss/videos
https://www.decathlon.ro/C-113178-kituri-_-gantere-discuri-bare

| RoCkKiD a răspuns:

Calm fecior, nu pierzi asa repede.

Oricum mare parte din ce se pierde initial e glicogenul care se acumuleaza in muschi pentru energie. Dupa ce te reapuci se face la loc.