| MorarasCiubotaru a întrebat:

Salutare fac sala si doresc sa consum proteine,nu am insa nici un program de alimentare si nu stiu nici de cate ori pe zi ar trebui sa consumm,poate ma ajuta cineva,imi da cineva un regim de alimentare, va rog mult!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Alea se numesc "concentrate proteice" sau "gainere", in functie de continutul in carbohidrati.

Cel mai bine e sa le consumi imediat dupa antrenament, in niciun caz in timpul antrenamentului, in timpul antrenamentului daca vrei sa consumi vreun supliment poti lua un isotonic sau ceva cu creatina. In cazul suplimentelor cu proteine cel mai eficient e sa le iei imediat dupa ( sa fie ceva cu absorbtie rapida, nu milk & egg sau caseina ), atunci muschii asimileaza cel mai bine aminoacizii din ele.

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Surse de proteine : carne, lapte, branza, oua
surse de carbohidrati : orez, cartofi, quinoa, paste

Cele mai bune pentru proteine sunt : pieptul de pui, pieptul de curcan, muschiul de vita, pastrav, ton, somon, etc.

Mananci cat sa-ti asiguri 2 grame de proteina / kg -corp zilnic, gasesti pe net procentul de proteine al alimentelor.

De asemenea mananci si carbohidrati, grasimi sanatoase ( masline, nuci, etc. ) si fibre ( legume, fructe ).

Asta e pe scurt, detaliat gasesti pe culturism.ro sau getfit.ro la sectiunea "alimentatie", planul alimentar ti-l faci singur, dupa ce intelegi principile, oricum e posibil sa ai nevoie de mai mult de 3 mese pe zi.

| maxim77 a răspuns:

Proteinele ai putea sa; e consumi in timp ce faci exercitile la salatongue

| Cosmin86 a răspuns (pentru maxim77):

Da, mananci friptura in timp ce faci sala, right straight face

| maxim77 a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu ma refeream la proteinele alea pe care le poti face cu apa si pot fi bautetongue

| Cosmin86 a răspuns (pentru maxim77):

Alea se numesc "concentrate proteice" sau "gainere", in functie de continutul in carbohidrati.

Cel mai bine e sa le consumi imediat dupa antrenament, in niciun caz in timpul antrenamentului, in timpul antrenamentului daca vrei sa consumi vreun supliment poti lua un isotonic sau ceva cu creatina. In cazul suplimentelor cu proteine cel mai eficient e sa le iei imediat dupa ( sa fie ceva cu absorbtie rapida, nu milk & egg sau caseina ), atunci muschii asimileaza cel mai bine aminoacizii din ele.