| Dony20 a întrebat:

Salutare!
Numele meu este Daniel, am 25 de ani 1.77 si 77kg!
As dori sa ma apuc de sala, sunt un pic grasut si as vrea sa arat bine!
Doresc sa iau proteine de calitate, dar sa nu ma ingras, doar sa ma ajute pentru a-mi modela corpul si a arata bine!
Ce proteine sa folosesc si ce regim alimentar?
Va multumesc!

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai un medic nutritionist te poate ajuta si tu daca respecti sfaturile lui, altfel nu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Lasa breh prostiile cu proteinele. Maninca pe cit posibil sanatos si trage de fiare cu moderatie.

| RobertMoon a răspuns:

Proteinele se iau doar daca nu consumi suficiente din alimentatia ta (de obicei 1.5 g pe kg corp) de-aia sunt suplimente, adica suplimentezi in cazul in care nu consumi suficiente din alimentatie, iar in plus nu cresti in masa musculara mai mult daca consumi proteinele,, pentru sala,, fata de proteinele care se gasesc in friptura etc. Tu mai degraba ai nevoie de un arzator de grasimi gen Hydroxicut Hardcore si sa nu mai mananci chestiile care te-au ingrasat pana acum. Greutatea de 77 kg la 1.77 este una buna pe hartie, dar practic conteaza greutatea din oglinda, nu de pe cantar. Pentru inceput incearca sa renunti la chestiile care te-au facut sa te ingrasi gen dulciuri, prajeli, paine si sa le inlocuiesti cu alternative mai sanatoase. Acum nu pot sa-ti zic exact ce regim trebuie sa urmezi pentru ca nu sunt nutritionist si nici nu stiu exact ce mananci intr-o zi.