| doggy123 a întrebat:

Imi poate spune cineva la sala cum ar trebui sa fac seriile, adica la fiecare serie sa maresc cu un anumit numar de kilograme sau sa fac cu aceeasi greutate constant? Doresc sa slabesc, dar si sa cresc in forta daca se poate.

2 răspunsuri:
| DovleacTurbat a răspuns:

Pentru cresterea in forta se executa serii cu greutati mari care sa nu-ti permita mai mult de 4-5 repetari/ serie executate corect. Slabitul si cresterea in forta in acelasi timp NU se impaca, sa slabesti inseamna sa ii tai organisnului din portia lui de "carburant". De macronutrienti, pe scurt de energie.

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Sunt cateva studii legate de asta. Trebuie sa maresti constant numarul, Oh si un sfat: rezultatul se bazeaza pe inca 3 lucruri: durata, intensitate si cat de frecvent lucrezi, nu numai de numarul de kilograme.