| sweety93 a întrebat:

Salutare. Lipsa antrenarii bicepsului/tricepsului, ma va afecta in vreun fel? Este suficient sa antrenez restul grupelor si sa evolueze in acelasi timp si bratele? Datorita carierei nu-mi pot permite sa mai lucrez aceste grupe.

4 răspunsuri:
| hummer24 a răspuns:

Practic o sa evolueze si bratele vrand nevrand pentru ca tot trebuie sa iei o gantera in mana sa lucrezi umerii sau etc etc, sau lucrezi numai la aparate? de ce nu poti sa antrenezi bic si triceps?

| robyiyo a răspuns:

Te va afecta, dar foarte putin si va fi mai relaxat muschiul, decat ca de obicei. Daca nu vrei sa ai o zi speciala pentru biceps/triceps, ar trebui sa le combini cu exercitiile de la Piept (cel mai bine). Oricum, bicepsul, la fel ca antebratul este foarte uzat, deoarece, cam peste tot il folosesti.

| Robertutzuu a răspuns:

Parerea mea este ca te va afecta.

| sweety93 explică:

Sunt muzician, respectiv violist. Pentru a canta, am nevoie ca mana sa fie foarte foarte relaxata, aici ma refer la stanga. Problema e ca antebratul se contract si astfel am tensiune mare in brat, disconfort. Problema nu e in mod direct la biceps/triceps, ci antrenarea acestora, antebratul fiind solicitat foarte mult. Am nevoie de cca 30 minute pentru incalzire inainte de a canta, ceea ce este un chin.