| anonim_4396 a întrebat:

Cand lucrez cu gantera simt ca mana mea se ingroasa(in jurul bicepsului si tricepsului), dar dupa o perioada revine la marimea initiala. Ce pot face ca mana "sa ramana groasa". Credeti ca se vad rezultate daca lucrez zilnic cu gantera timp de 2saptamani?

3 răspunsuri:
| oz a răspuns:

Pai senzatia aia(parca pielea e stramta si muschiu vrea sa o crape) apare datorita fluxului de sange din muschiul respectiv.Cand faci exercitii muschiul are nevoie de oxigen mai mult decat in mod normal asa ca are nevoie de o cantitate de sange mai mare(sangele transporta oxigenul necesar). Normal dupa incetarea exercitiului flusul sanguin revine la valoarea initiala si muschiul isi revine. Dar nu asa iti creste muschiu.Muschiu iti creste atunci cand faci exercitii deoarece il supui unui efort intens si se rup fibrele din care este alcatuit(fibre musculare). De unde si celebra febra musculara. Dupa 2-3 zile muschiul incepe sa se refaca, si pe langa fibrele care s-au rupt initial, au sa mai creasca inca 2-3, ca pe viitor sa reziste mai bine unui eventual efort.Deci ce trebuie sa faci tu. Tu trebuie sa faci exercitii, sa faci febra musculara, sa te odihnesti foarte bine, si cu timpul sa cresti greutatea cu( )care efectuezi exercitiile.
Daca mai ai intrebari trimite-mi un mesaj pe privat.

| dudu_4306 a răspuns:

Deci ca sa iti creasca muschiul ai nevoie de proteine: ia-le din alimentatie, daca vrei ia si suplimente care au rolul de a completa dieta. De unde proteine? Din carne rosie, carne de peste, oua, lapte iaurt, nuci si seminte. Cat despre,, antrenamentul tau''. Trebuie sa iti lucrezi grupa musculara de max 2 ori pe saptamana. Muschiul creste cand e lasat sa se odihneasca. Mananca de 6 ori pe zi si bea multa apa (muschiul e format din apa in mare parte).

| cosmingcc a răspuns:

Rezultatele cele mai bune se vad cand faci toata viata sport, eu nu am facut ce ziceti voi pe nenumarare site-uri, dar fac sport, de tot genul, si flotari si tractiuni pe langa sporturile de echipa. si ma simt bine in pielea mea, deci in final ca sfat poti sa te feresti de medicamente sau steroizi, toate prostiile si sa faci sport zilnic, e mai greu sa ti de biceps daca nu faci si alte grupe, trebuie crescute in ermonie, nu sa ai un spate mic si un biceps imens, nici nu'ti sta bine ca om tongue. sa-ti arat un program facut de mine scurt si eficient, in 2 luni arati mai ceva ca jeki si in 2 saptamani arati bine de tot. multe grupe :Grupa muscula

Luni - 20 flotari * 3+3 serii = 50 de minute |
Miercuri - 10 tractiuni * 5+5 serii = 50 de minute | } 2 min pauza...
Sambata - 30 abdomene * 6+6 serii = 50 de min |

In faza aceasta este foarte importanta
executarea lenta, corecta, cu control atent al exercitiilor,
pentru ca mai tirziu sa poti lucra eficient.

dar si alimentatia sa fie naturala si sanatoasa si in vreo 6 mese pe ziwinking