| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, mă numesc Alvaro și am 16 ani vreau să mă ajutați, va rog frumos!
Vreau și eu să mă ingras și să pun masa musculara si sa cresc nivelul de testosteron. Am 1.85m și am 55-56 de kg sunt foarte slab, vreau sa pun și eu ceva pe mine până în vară. Sa îmi spuneți și mie ce exerciții să fac și ce alimente sa mănânc și câte mase sa am
*Tracțiuni nu pot face".

Orice sfat este bine primit, va rog frumos.
Sper că am nimerit categoria.
Funda! happy

Răspuns Câştigător
| AlxAlex42 a răspuns:

N-ai fra nevoie de exerciții deocamdată.
Îți recomand că timp de 3-4 luni să bagi mâncare in tine calumea!
Mănâncă tot ce prinzi chips-uri, carne, biscuiti, ciorba, *cereale, yogurt, lapte, ouă, peste*(ultimele sunt pentru oase, că să îți vină oasele puternici și rezistențe), dulciuri dar nu in exces că dai în diabet laughing, fructe!
Bagă în tine fra, la greutatea ta actuala exercițiile sunt total inutile.
Întâi trebuie sa te mai îngrași vreo 10-14kg ca să ajungi măcar la 65-70kg și numai apoi începi să îți faci un program de antrenament.
N-ar fi rău asa:
Luni - flotări
Marti: genoflexiuni
Miercuri: 20-30 minute de alergat
Joi: flotari
Vineri: genoflexiuni
Sâmbăta-duminica: alergi.
*Abdomenele pot fii executate zilnic, deoarece nu necesită de mult timp de a se reface muschii că cealalte grupe musculare*
Flotări (fă în pumni, diamant, cu sărituri, în degete, cu mâinile apropiate, îndepărtate, orice fel de flotari.)
Genoflexiuni la fel (fă cu sărituri, cu un pas în dreapta apoi saritura și apoi în jos, la fel cu un pas în stânga, cu o haltera pe umeri, orice gen fra)
Și tot așa, să vezi că rezultatele o să apăra.
Numai răbdare să ai!winking

| Cosmin86 a răspuns (pentru AlxAlex42):

Cu niste amarate de flotari si genuflexiuni vrei sa puna muschi? Apuca-te de sah

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sala prietene fa sala, iar ingrasatul nu vine asa peste noapte, masa musculara este una si grasimea este alta.
Tu vrei sa te ingrasi?
Pai ai nevoie de exercitii de forta, alimentatie si odihna una fara cealalta nu aduc rezultate.
Esti ectomorf vei lua greu in greutate.

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Nu îmi permit sală de aia și zic că vreau exerciții

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu iti permiti sala, CUM o sa-ti permiti o alimentatie pentru muschi care costa de 12 ori mai mult decat sala? (si nici macar nu exagerez)

| Violleta2022 a răspuns:

Dubleaza cantitatea de mancare si manaca sanatos 3 mese principale pe zi si 2 snak-uri, intre mese.

| Sahara1900 a răspuns:

Pune te pe spate si rodica picioarele (un pic departate ) in sus cate un pic si tine le la anumite nivele vreo 2 minute sau 1 minut ...eu iti recomand boxul, am facut un an si ma ingrasasem intr o luna 6 kg, deoarece te munceste mult