| Marius96 a întrebat:

Am 15 ani si am inceput si eu sa merg la sala pentru a da cate-va kg jos...
Acolo este un instructor sau cum se numeste ala si el imi zice ce sa fac...
Problema este ca el imi da niste exercitii putin cam usoare pentru ca el zice ca nu poate sa-mi de-a mai grele pentru ca sunt in crestere...
Cam ce exercitii as putea face pentru varsta mea?

2 răspunsuri:
| Eduard a răspuns:

Salut!

Da esti inca in crestere. Problema se pune astfel. Nu trebuie sa ridici greutati deasupra capului sau sa pui pe tine greutati. Iti taseaza oasele si se produce un fenomen invers cresterii :). Doi la mana, lucreaza exercitiile concetrat, corect si invata-le forma de executie. Iti va da si greutati mai mari dar deocamdata iti trebuie macar doua luni sa te acomodezi. Nu-ti face griji, muschii nu vor creste dintr-o data, chiar daca ridici mai mult. Trebuie o dieta corecta si multi alti factori de luat in seama. Citeste tot ce ai nevoie sa stii despre sala de pe site-ul acesta : http://www.getfit.ro/

Multa bafta!

| A12NDRA a răspuns:

Pai eu cred ca ai putea sa faci niste genoflexiuni cu halterele, sa nu aiba mai mult de 35-40kg.La spalier vreo 6 serii de abdomene.Si in rest 4 serii de cate 10 din fiecare aparat.Succes!