| AlexAVR a întrebat:

Salutare, TPU!
Am și eu o întrebare legată de "îngrășat" și proteine pentru sală.
Am înălțimea de 1, 78 și 55 de KG la vârsta de 16 ani.
Sunt sportiv de mic, fac karate de la 4 ani, până în prezent. Cu toate acestea, am început să fac și sală, deoarece nu prea aveam forță.
Acum că a venit vacanța de vară, am timp să fac ce vreau eu 24/24, inclusiv să-mi pot face alimentația mai bună, dar și să mă odihnesc sau antrenez din plin.
Eu sunt clasa a 9-a, iar după ce se termină vacanța vreau o mare schimbare asupra aspectului meu, cât și a forței.(3 luni)
Problema antrenamentelor mele și a progresului este că am *arderi rapide* (orice consum se asimilează foarte repede, iar caloriile mele sunt 0, șansa de a mă îngrășa este 0%, chiar dacă am 4 mese consistente pe zi, rar mănânc și 5).
Eu de mic am obsesia și dorința exagerată de a fii un om "bine-făcut".
Am întrebat multă lume ce proteine să iau ca în 3 luni să pot devenii complet altcineva, dar nu mi-au răspuns mulți.
Antrenorul meu de la sală mi-a spus să consum GFX-8.
Voi? Ce părere aveți? Ce proteine de îngrășat să iau? Dar pentru masă musculară?
Am auzit că *arderile rapide* nu pot fii oprite, la o anumită vârstă se vor duce. Este adevărat? Le pot oprii cumva eu? (cum)
Țin să spun că pot da maxim 500 de lei/lună pentru acestea.
Fără jigniri..sunt doar curios, sper să-mi răspundă cei care cunosc acest domeniu.
Fundă pentru cel mai bun și detaliat răspuns și respectul meu pentru toți ce încearcă să mă ajute cu un răspuns.
Vă mulțumesc frumos. :3 happy

4 răspunsuri:
| sanboss a răspuns:

Saluty, eu am 1.72 si 54kg... ectomorpf clar, am luat de la pronutrition, pro whey ( izolat proteitc ) -creatina efervescenta si beta glutamina.

Detalile despre aceste produse le cauti singur si modul de administrare... la cei de la pronutrition.

Dupa 1 luna am ramas socat desi mam bazat mai mult pe mancare decat pe antrenament ( am cam tras chiulu )
am ajuns de la 54 kg la 63...

suplimentele sunt excelente - dar nu uita o buna alimentatie face 80%.

Informeaza-te despre produse unde iti ziceam, si revino cu un reply... astept parerea ta.

aa si uitasem. am luat si 1 punga de dextroza ( contine carbohidrati ) pe care le-am combinat cu un izolat proteic.

| Rancilio a răspuns:

Ceea ce ti-a recomandat antrenorul tau (GFX 8) merge, contine si carbo si proteine. Nu exista proteine pentru "ingrasat" :)))
Combina GFX-ul cu aminoacizi si glutamina si mergi la sala, antreneaza-ti o grupa musculara o data pe saptamana (Luni-piept, biceps: Marti-pauza, etc) cu pauza de o zi intre antrenamente, lucreaza-ti muschii corect, nu lua steroizi si mai vorbim peste 3 luni.
http://www.farmpro.ro/categorie-produs/pentru-sportivi/

| AlexAVR explică:

Nu știu, speram că există ceva să crească pofta de mâncare (deșii am 4 mese/zi rolling on the floor )
Mulțumesc de răspuns. thinking
Alte păreri?

| AlexAVR explică:

Multumesc, daca nu vor mai fii raspunsuri voi incepe sa folosesc(de pe 7, maine) ce ai spus tu, San.