| Gabriel8365 a întrebat:

Salutare TPU, am o intrebare.
Ce se intampla cu muschii daca nu mai sunt antrenati o perioada de cativa ani sau luni?
Va rog sa dati raspunsuri serioase nu la misto.

Răspuns Câştigător
| laurentiutirei a răspuns:

Salut! daca muschi nu sunt antrenati in timp vei pierde masa musculara este normal de exp daca tu nu mananci nu slabesti!
daca nu te antrenezi masa musculara in timp se reduce
pentru ca nu dai stimul la corp si muschi nu au cum sa creasca
fara sa stimulezi fibrele musculare!
daca nu faci 8-9 luni vei pierde masa musculara
si vei avea si ceva grasime.
eu am facut pauza 8-9 din cauza la o operatie
e nasol daca nu ridici nimic la inceput te ingrasi in timp
dupa trebuie sa dai grasimea jos.
Daca ai mai facut sport daca faci o pauza de 5 luni masa musculara pe care o vei pierde in acele luni o vei pune la loc tot in 5 luni! pentru ca corpul e obisnuit pentru ca a mai avut masa musculara a invatat cum sa o construieasca.
uitate la acest video
https://www.youtube.com/watch?v=HJsCzslRjGA
a facut pauza 6 luni de sala pentru un experiment
din patratele la burta!
fara alimentatie si antrenament te ingrasi!

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Multe afirmati zero stiinta, masa musculara nu se reduce in timp este un mit fara logica, masa musculara fiind ceva valoros de ce naiba organismul sa scape de ea? nu are sens din contra masa musculara va fi mentinuta mereu pastrand rata metabolica la fel, dar daca ne infometam masa musculara se va pierde sau unele boli

trebuie doar sa dai energie corpului tau iar el va mentine totul, de ce naiba ar apela la masa musculara daca tu deja i dai de ceea ce are nevoie? nu are sens

deci trebuie sa ai o dieta sanatoasa care sa ofere organismului tau de ceea ce are nevoie

| cristiww a răspuns:

Isi vor reduce volumul, adica se vor micsora pana spre forma initiala si vei pierde si forta acumulata. Putin probabil sa ai alte activitati zilnice (grele) care sa stimuleze mentinerea masei musculare. Sportul asta e de C$%#T, daca faci 4-5ani si te lasi dupa asta 2 ani, pierzi 80% din ce ai acumulat. Investesti in 4ani la un calcul simplu: 4ani x 12luni x 1. 000RON lunar = 48. 000RON adica peste 10. 000E si la final te alegi cu o MARE MACIUCA!

| Cosmin86 a răspuns (pentru cristiww):

Nu pierzi chiar 80%, eu am avut o pauza mai mare de 2 ani si am scazut cam 20-30%. Bine, am si mancat bine in perioada aia. Probabil depinde si de varsta, in intervalul 20-30 de ani pierzi mult mai greu decat in intervalul 30-40.

| RAY a răspuns (pentru Cosmin86):

Iată cum puteți preveni pierderea mușchilor în timp ce îmbătrâniți:

Consumați alimente bogate în proteine. Studiile sugerează că adulții pot pierde până la 8% din masa musculară la fiecare deceniu după vârsta de 40 de ani.
Apasă la sala de sport...
Dormi...
Nu tăiați carbohidrații...
Obțineți suficientă vitamină D...
Limitați aportul de alcool.

| xXxAnOnImOuSxXx a răspuns:

Se vor atrofia dar daca o sa ii antrenezi inca o data vor creste mult mai repede datorita fenomenului muscle memory care e dovedit stiintific.