| WhiskeyFaraNume a întrebat:

Cand este bine sa faci sport? Dimineata, in timpul zilei sau seara. Si dupa ce ai mancat sau inainte? Cum este recomandat, 2-3 ore fara pauza sau 3-4 ore cu pauza? Multumesc. Funda + VOT.

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu ai voie sa faci sport dupa ce ai mancat. Trebuie sa treaca cel putin o jumatate de ora. Cel mai bine este dimineata inainte de a manca dar si seara cu 2-3 ore inainte de culcare. Este bine sa faci cate ore vrei dar intre ore sa ai macar 5 minute, daca nu 10 de pauza. Orice activitate sportiva se incepe cu miscari de incalzire (miscari de gimnastica). Acestea trebuie sa dureze 7-15 minute. Uite: http://www.gymsport.ro/10-minute-de-exercitii-pentru-incalzire/
Ultimele 5-7 minute sa le rezervi exercitiilor de relaxare. Uite: http://www.romedic.ro/psiholog-daria-muresan/articol/12717

| RAY a răspuns:

Nu are importanta cand, o masina are imortanta la ce ora porneste? important e intensitatea a ceea ce faci, eu fac dimineata ca nu am timp dupa masa sau seara, eu dimineata nu manc, am observat ca dupa ce am baut ceai vede am dat randamnt mai bun la cardio, recomandat este 30 de minute de cardio intens si 30 de minute de culturism pentru slabit, daca faci 2 ore pe zi nu-i mult o faci pentru tine,eu incep cu inclazirea mi-am facut propiul antrenament, flotarii, tractiuni, genoflectiuni, ridicari la piept, apoi badybeast si invat karate apoi insanty cam 2 ore si jumatate fac sport dar cu nu zlnic ca uneori mi greu, muschi nu au chef, cardio e intens

| WhiskeyFaraNume explică (pentru RAY):

Este bun un antrenament care incepe cu 40 minute de https://www.youtube.com/watch?v=fcN37TxBE_s?

| RAY a răspuns (pentru WhiskeyFaraNume):

Orice sport e bun, important e sa-l faci

| RAY a răspuns (pentru WhiskeyFaraNume):

Doar cu 4 minute pe zi poti slabi cat unu care alerga o ora, nu durata conteaza si intensitatea, cum poti slabi in doar 4 minute? trebuie sa alergi timp de un minut la maxim apoi pauza 5 secunde iar tot asa, doar 4 minute nu trebuie ore la sala, noi nu faceam maratoane,nici un animal nu face maratoane si sprinturi,o alta modalitate este de a dubla mereu,indiferent cardio,culturism, trebuie facut in sturi,max interval sciene cauta pe net e full, acolo in video nu-i asa intens,o mie de calori nu dai asa usor cum se spune acolo, trebuie intens de aia insanity e perfect pe intervale incet, mediu, maxim obliga organismul sa slabeasca, eu simt deja dupa 5 zile cum ma simt, simt ca zbor

| CristinaSNC a răspuns:

Poti sa faci dimineata abdomene si cateva exerciti sau chiar o tura de alergat si de asemenea seara mai poti sa alergi. eu zic dupa mese sa stai cuminte ca ti se poate face rau. Daca vrei sa nu mai mananci mult bea un pahar de aoa cu 30 de min inainte de masa si unul dupa masa. Poti sa faci sport 2-3 ore cu pauza altfel iti vei obobsi organismul.

| Ioscaa1 a răspuns:

Cand este bine sa faci sport?
Eu cred ca mai tot timpul.Si depinde la ce te referi prin sport:Jogging, Sala, Aerobic?

| alin100 a răspuns:

Nu conteaza cand faci, ci conteaza sa faci.Dar trebuie sa faci exercitiile dupa 2 mese consistente pentru a avea energia necesara unui antrenament intens.Antrenamentul il faci la o ora dupa ce ai mancat.Succes!

| Anonimmus234 a răspuns:

Eu una fac sport seara dupa, la 1 ora dupa ce am mancat, iar activitatea pe care o fac dureaza intre 2 si 3 ore.Si ma simt foarte bine.

| andreea21cma a răspuns:

Cel mai bine este sa faci seara dupa mese deoarece arzi toate caloriile care le-ai consumat pe parcursul zilei.
Recomandat este ca la sala sa faci pauza de 2-3 minute o data la 20-30 de minute sau atunci cand obosesti.
Sfatul meu este sa nu te obosesti foarte tare la sala stand 2-3 ore. Este bine si 1-2 ore daca faci exact ceea ce iti trebuie pentru a slabi/a face masa/a tonifia.