| KaPy2 a întrebat:

Ce exerciții fizice as putea face și eu la sala sa am putere mai mare la skandenberg?
Dau funda! happy

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Daca nu stii sa lucrezi, degeba.

Pentru skandenberg :

- izometrie
- exercitii de forta ( maxmi 5 repetari / serie )
- negative
- partiale cu greutate mare
- rotatia si alte exercitii cu centura si discuri

Cam asa ceva :
http://www.youtube.com/watch?v=c2Xf9JgeBis

8 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Lucreaza cu gantere, haltere...

| Cosmin86 a răspuns (pentru AFR81):

Daca nu stii sa lucrezi, degeba.

Pentru skandenberg :

- izometrie
- exercitii de forta ( maxmi 5 repetari / serie )
- negative
- partiale cu greutate mare
- rotatia si alte exercitii cu centura si discuri

Cam asa ceva :
http://www.youtube.com/watch?v=c2Xf9JgeBis

| Cosmin86 a răspuns:

Si pe langa alea, si antrenament specific, la masa speciala de skandenberg, sa inveti tehnica :

- sa inveti sa-ti folosesti toti muschii ( in special muschii spatelui )
- sa inveti diferite atacuri pe incheietura si diferite metode de a te apara de diferite atacuri
- intarirea tendoanelor

| Cosmin86 a răspuns:

Stai putin, lasa antrenamentul si invata sa faci skandenberg.

Termina cu ABERATII de genul "pe drept inseamna fara pod".

In clipul ala sunt multe antrenamente DE INCHEIETURA tocmai ca sa ai forta DE SUCIRE foarte mare.

www.bratdefier.ro -> vezi regulamentul si cateva tehnica.

Fa skandenberg CORECT.

CORECT = CU SUCIT DE INCHEIETURA ( in jos, spre tine, etc. ).

cu incheietura dreapta = aberatie de COPII MICI PARALELI cu sportul, NU SKANDENBERG

| cristi1505 a răspuns:

Exercitii de izometrie! Sunt cele mai bune exercitii pentru a capata forta!
Uite aici:
http://www.youtube.com/watch?v=tnzPrnUnncA

| Cosmin86 a răspuns (pentru cristi1505):

Cand ai timp/chef vezi si asta :
http://www.youtube.com/watch?v=c2Xf9JgeBis

Antrenament specific ( izometrie + altele )

| cristi1505 a răspuns (pentru Cosmin86):

Este bun rau! Eu sincer nu l-am gasit pe you tube dar am gasit acel clip pe care l-am pus si eu in practica si chiar merge. Oricum mersi ca mi-ai aratat.

| Edy_Staicu_1974 a răspuns:

Flotari,ridicarea greutatilorr, exercitii care constau in mainii! Il rogi pe instructor sau ceva sa iti arate niste exercitii in mainii, si uh le practicii! Funda?