| ExtremeBoy12 a întrebat:

Ce exercitii ar trebui sa fac ca sa mi se formeze patratele?big grin Si cat timp? Am aparate de forta acasa (de abdomene, tractiuni, muschii picioarelor si mainilor.) Pentru ca vreau in vara sa arat bine...ma rog chiar daca este vara.Ma refeream in iulie-august.Cel mai bun si rapid raspuns fundita!big grin

Răspuns Câştigător
| shockyke3elovecs a răspuns:

Cum sa incep, dimineata pe la 6-7 faci abdomene la epuizare, flotari la epuizare si daca gantere, greutati faci pana la epuizare cele mai importante sunt abdomenele si flotarile si cam in 4-5 luni daca tragi tare faci si patratelewinking bafta sper ca te-am ajutat FUNDITA!

| JokerV a răspuns (pentru shockyke3elovecs):

Ba baiatule nu trebuie sa te scoli la 6-7 nu vad ce rost are sa te scoli asa devreme, daca mai are si febra musculara nu se odihneste destul si persita febra si mai mult ca nu doarme sau se relaxeaza indeajuns, nu e nevoie sa faci pana la epuizare daca faci exercitii diferite si corecte nu ai nevoie sa te fortezi ca un animal si la cum zici tu pana la epuizare poate sa intre in supraantrenament...

| JokerV a răspuns (pentru JokerV):

Intr-adevar dimineata cand te scoli nivelul de testosteron e mai mare.

| shockyke3elovecs a răspuns (pentru JokerV):

Daca nu sti nu mai vorbi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru shockyke3elovecs):

Daca faci exercitii pe stomacul gol dai jos si masa musculara, pe langa grasime. Daca vrei neaparat sa te antrenezi dimineata baga macar un shake proteic sau niste aminoacizi, daca nu vrei sa mananci.
Iar cu flotari faci piept+triceps si putin deltoid anterior, cu ce te ajuta la abdomene? happy
Si sper ca nu recomanzi sa faca zilnic, ca asta e o aberatie deja, citeste despre supra-antrenament.

| JokerV a răspuns (pentru shockyke3elovecs):

tu nu ai habar ce vorbesti... dimineata daca nu mananca nimic si incepe sa se antreze cum ai zis tu nu rezolva nimic in primul rand dai jos pe langa grasime si masa musculara...
nici macar nu iti trebuie abdomene, abdomene faci cand ai febra la biceps triceps si alte grupe pe care nu vrei sa le lucrezi in timpul febrei... pierzi timp degeaba cu abdomenele tale

| Cosmin86 a răspuns (pentru shockyke3elovecs):

Sfaturi mai putin CRETINE poti sa dai? daca nu ai nicio treaba cu sportul trezeste-te tu la 6 dimineata

7 răspunsuri:
| SmoKeD a răspuns:

Nu face in fiecare zi pentru ca o sa te supra antrenezi => presiune asupra coloanei in zona lombara si efecte mult mai lente

Intr-o saptaman ar trebui sa te antrenezi 4 zile 3 pauza sau 3 zile 4 pauza depinde cum preferi tu.
Ai avea nevoie de un disc de metal care sa-l pui pe piept de 5kg de ex si daca poti mai mult de 8-10 repetari maresti greutatea pentru ca atunci faci rezistenta nu muschi.Dar abdomenele sunt mai mult pentru partea superioara ar trebui sa incerci niste ridicari de picioare pentru partea inferiora si diverse stiluri de crunch. Duminica daca poti alerga in aer liber e si mai bine ca sa dai jos stratul adipos de pe burta(daca ai).

Dar trebuie sa tii si o dieta adecvata bogata in proteine(carne, lapte, oua, branza) si cu putini carbohidrati(cereale).

DAR! O grupa de muschi nu se va dezvolta atat timp cat celelalte stagneaza, si sa nu faci in fiecare zi pentru ca muschii cresc cand sunt in repaus.